VIDEO: Tisíce domácností jsou kvůli silnému větru bez proudu. Na horách napadlo i 20 centimetrů sněhu

Do Česka se po několika mimořádně teplých dnech vrátila zima. Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin asi 20 centimetrů sněhu. Podle meteorologů se sníh může objevit i v nižších polohách. Silničáři na severu Čech odklízejí z vozovek sníh, zatímco na jihu republiky komplikují dopravu popadané větve a stromy kvůli silnému větru.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Takto to vypadalo kolem Nového Veselí na Žďársku

reklama

V části republiky od rána fouká silný vítr. Meteorologové upozornili, že v nárazech může dosahovat rychlosti až 65 kilometrů za hodinu. Dnes vítr zasáhl Moravu, Vysočinu, jižní Čechy a část Plzeňského, Středočeského a Pardubického kraje, ve středu se mohou silné poryvy větru objevit na většině území republiky.

Kvůli silnému větru bylo dnes před polednem v distribuční síti společnosti E.ON bez proudu 14 500 domácností, u ČEZ 2000 domácností. E.ON ráno řešil největší problémy na jihu Čech, kde bylo v jednu chvíli bez proudu 7000 domácností. Vítr se pak přesunul na jih Moravy, kde před polednem způsobil problémy zejména na Břeclavsku.

„Řešíme problémy s dodávkami elektřiny zejména v okolí obcí Lanžhot a Moravská Nová Ves (3700 domácností) a Velké Němčice (2500 domácností),“ řekla ČTK před polednem mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Bez proudu byly ale i domácnosti na Vysočině a v jižních Čechách. Po poledni už bez dodávek proudu bylo 6800 domácností napojených na E.ON. ČEZ evidoval dopoledne poruchy na Klatovsku, Chrudimsku a Havlíčkobrodsku. „Máme mírně zvýšenou poruchovost, není to nic vážného,“ řekla na dotaz ČTK mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.

počasí - ilustrační foto

POČASÍ: Silný vítr bude vyvracet stromy. Lidé na horách mají podle meteorologů omezit túry

Vítr zkomplikoval i dopravu. Ráno byla uzavřena kvůli popadaným stromům silnice I/4 mezi Vimperkem a Strážným na Prachaticku, uzavírka skončila kolem 08:30. Hasiči museli v regionu v sedmi desítkách případů odstraňovat popadané stromy, nejvíce práce měli hasiči na Prachaticku.

Také na Vysočině vyjížděli ráno hasiči k popadaným stromům, a to hlavně na Třebíčsku a Jihlavsku. Ve středních Čechách kromě silného větru i drobně sněžilo, hasiči tak zasahovali spíše u dopravních nehod. Na třetím kilometru dálnice D8 ve směru do Prahy byli u hromadné nehody čtyř aut.

Sníh padá především na severu republiky. Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin asi 20 centimetrů sněhu. V Libereckém kraji silničáři kvůli sněžení uzavřeli pro kamiony nad šest tun silnici třetí třídy přes Oldřichovské sedlo, na vozovce je mokrý těžký uježděný sníh. Pozor by si měli dát řidiči kamionů na cestě do Polska přes Harrachov.

Jihomoravští hasiči během dne postupně vyjížděli k více než 130 událostem spojených se silným větrem, především ke spadlým stromům. Stromy popadaly v několika případech i na auta. Bez elektřiny bylo na Břeclavsku kvůli popadaným stromům několik tisíc domácností.

Zpožďovat se kvůli popadaným stromům přes silnice začaly i některé spoje.Výjezdy hasičů se týkají prakticky celého kraje, nejčastěji zasahovali na Znojemsku, Břeclavsku,Blanensku, ale i v samotném Brně.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jihomoravští hasiči během dne postupně vyjížděli k více než 130 událostem spojených se silným větrem

V horách na severovýchodě země může dnes podle meteorologů připadnout až 25 centimetrů sněhu, na Českomoravské vrchovině, ve východních Čechách, na severu Moravy a ve Slezsku kolem deseti centimetrů.

ČTK

reklama

reklama