VIDEO: Tisíce lidí evakuovány z jednoho z největších plážových festivalů. Chorvatskou pláž Zrče ohrozil silný požár

Tisíce návštěvníků musely být evakuovány z hiphop festivalu Fresh Island na chorvatském ostrově Pag poté, co silný požár zachvátil stromy obklopující známou pláž Zrče. O požáru informovala zahraniční média i účastníci akce, kteří na sociálních sítích sdíleli nahrávky přímo z místa.
Chorvatsko - oheň

Jeden z největších evropských hiphopových plážových festivalů musel být evakuován poté, co silný vítr rozšířil plameny požáru směrem k pláži.

Doporučení k evakuaci od pohotovostních složek

„Blízko pláže Zrče byl včera večer lesní požár. Policie spolu s pohotovostními složkami  doporučily evakuaci kvůli silnému větru. Návštěvníky jsme nasměrovali na parkoviště blízko Noa klubu, který je v bezpečné vzdálenosti od ohně,“ uvedli zástupci festivalu na jeho oficiálním twitterovém kanálu.

„Bezpečnost fanoušků je pro nás nesmírně důležitá a spolu s pohotovostními jednotkami jsme pracovali, abychom požár v následujících hodinách zvládli, přepravovali jsme návštěvníky festivalu mimo oblast, kam to bylo možné a bezpečné,“ informoval festival v dalším z tweetů a rovněž poděkoval všem návštěvníkům i pohotovostním složkám za trpělivost a vzájemnou spolupráci.

Příčina požáru zatím nebyla známa. „Je tam v lese obrovský požár, který se přímo dotýká pláže Zrče, kde se koná festival Fresh Island 2019,“ uvedl jeden z návštěvníků festivalu pro Daily Star Online. „Jsou tam autobusy, které evakuují lidi pryč z oblasti.“

Někteří návštěvníci festivalu žádají finanční náhradu, protože „polovina festivalu nebyla“.

 

Pouhých tři sta metrů od turistických ubytoven se zastavil požár

Sílu požáru, který propukl u nejstaršího klubu Calypso na pláži Zrće, dodával silný vítr „bura“. Navíc se dostal do těsné blízkosti místní trafostanice a pouhých tři sta metrů od turistických ubytoven, kde byl zvládnut. K zastavení živlu pomohla nad ránem tři speciální požární letadla (Canadaira CL-415), která během pěti a půl hodin shodila na požářiště 470 tun vody.  Velitel místních požárníků Hrvoje Ostović však říká, že i přestože byl oheň uhašen, jejich práce nekončí, neboť bylo zasaženo až pět hektarů území ostrova, které je potřeba nyní hlídat.

O dosud svém nejhorším životním zážitku mluvil Ostojić pro chorvatská média: „Hasíte les a ve tmě téměř nic nevidíte a najednou proti vám z lesa vyběhne člověk, který se ve zmatku ztratil. Navíc se s ním nedomluvíte, když mluví cizím jazykem. Naštěstí jsme nikoho nenašli, kdo by bezmocně ležel na zemi nebo měl problém s orientací.“

 

Tomáš Vyoral, Mirko Radušević

reklama