VIDEO: Třeboň už má cyklistů po krk!

Obyvatelům Třeboně už dochází trpělivost s nadměrným množstvím cyklistů. Ti totiž na svých kolech jezdí v místech, kde nemají co dělat - a v místech, která jsou pro ně určena, nedodržují předpisy. Jakých přestupků se cyklisté nejčastěji dopouštějí?
Zátah na cyklisty

reklama

O tom jsme se jeli přesvědčit se strážníky přímo během jedné z jejich kontrol. Nemuseli jsme čekat dlouho. Po 5 minutách jsme narazili na cyklistu, který jel přes přechod na kole, ačkoli by měl kolo vést. Po chvíli jsme viděli i jízdu po chodníku, která bývá mnohdy tou nejnebezpečnější kvůli chodcům. Šéf městské policie nám potvrdil, že to jsou nejčastější přestupky, které musí strážníci prakticky denně řešit -  převážně domluvou. Přitom mohou rozdávat až dvoutisícové pokuty.

Cyklisti na Náplavce

VIDEO: Bezohledná jízda cyklistů na pražské náplavce

Místní obyvatelé nás upozornili na asi nejproblémovější místo - park u Schwarzenberské hrobky. Cyklisté zde prý vůbec nerespektují zákaz jízdy na kole. ‚‚Mnohdy se setkáváme s urážkami, nadávkami a samozřejmě naprostou arogancí ze strany některých cyklistů. Přitom zrovna v případě zámeckého areálu jde hlavně o bezpečnost," líčí správce parku Vít Pávek. Zástupci města si na jednu stranu uvědomují, že i cykloturismus má velký přínos pro rozvoj města, na druhou stranu musí ale řešit stížnosti obyvatel, které jsou teď na denním pořádku. ‚‚My je nevyháníme, ani vyhánět nechceme, ale chceme, aby se dodržovala pravidla, která jsou nastavena,“ říká místostarostka Třeboně Jana Grammetbauerová.

 

Michaela Švejdová

reklama

reklama