VIDEO: Tunel Valík prochází rekonstrukcí. Byli jsme uvnitř

V budoucnu by se možná tunelem na dálnici D5 u Plzně mohlo jezdit stovkou. Je k tomu ovšem potřeba mnoho stavebních úprav. Většinu z nich řidiči ale neuvidí.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tunel Valík

reklama

Tunel Valík na dálnici D5 u Plzně je z poloviny zavřený. Průjezdný je jen jeden tunelový tubus. Důvodem jsou rozsáhlé rekonstrukce. Ty by měly dostat tunel do takového stavu, aby se v něm mohlo jezdit stovkou. "Máme projekt, který je vysoutěžen na 150 milionů bez daně a prací je tady velké množství, s tím, že ale jen malou část těch prací uvidí řidiči", řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Opravy v tunelu Valík 3
Opravy v tunelu Valík 3

To, čeho si řidiči určitě všimnou, budou nová světla v tunelu - podle Rýdla se totiž lidské oko chová jinak při rychlosti 80 a 100 km/h. V tunelu tak bude nově více světla a přibude například i nový software, napojený na kamerový systém. Ten doteď poznal, když někdo v tunelu zastavil, nebo do něj vjel v protisměru. Nově ale systém pozná i to, když do tunelu vjede nákladní auto s nebezpečnými chemikáliemi.

To, zda se ve Valíku bude jezdit stovkou, není zatím jisté. Nejdříve se musejí dokončit všechny stavební práce, teprve potom může ŘSD požádat o navýšení rychlosti. 

Opravy v tunelu Valík 1
Opravy v tunelu Valík 1

"I z pohledu bezpečnosti se domníváme, že ta stovka je něčím pozitivním pro řidiče, protože ze 130 na 80 brzdí každý jinak, s jinou intenzitou, a to dramatické brždění může přinášet dramatické situace. A při brždění ze 130 na 100 už takové drama není," dodává Rýdl.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!