VIDEO: Tuny odpadu sesbírali dobrovolníci kolem Orlické přehrady

Zhruba 300 dobrovolníků dnes na 45 místech kolem celé vodní nádrže Orlík sbíralo odpadky, které byly dříve schované pod hladinou.
Orlík
vodarenstvi.cz

reklama

Lidé využili stavu, kdy je přehrada upuštěna kvůli přestavbě lodního výtahu. Dnešní akce byla poslední, která se před opětovným napuštěním Orlíku koná.

Dobrovolníci se poprvé do úklidu Orlické přehrady pustili 5. února, šlo především o zaměstnance povodí, rybáře a ochránce, kteří odpad sbírali na hůře dostupných místech. Dnešní akce byla větší, účastnila se i široká veřejnost. Účastníci prvního únorového úklidu sesbírali hrubým odhadem asi 200 stolitrových pytlů odpadků a k tomu přibližně 20 tun objemného odpadu.

Na 45 lokalitách dnes organizátoři zajistili rozdávání pytlů na odpadky a ochranných pomůcek, například rukavic. Asi tři desítky lidí uklízely od 9 hodin také na lokalitě Štědronín-Plazy na Písecku, dorazil sem i ministr zemědělství Miroslav Toman.

"Je to akce, která byla naposledy před 16 lety, je to ojedinělé a zároveň bych vyzval ty, kteří tady mají rekreační chaty a chalupy, aby toho nepořádku dělali trošku méně," řekl Toman před začátkem akce novinářům. Poté dostal od pořadatelů pytel, rukavice a vydal se po břehu sbírat odpadky. Práci věnoval asi 40 minut.

"Dneska je to hlavní akce, protože jsme na nižších partiích. Počítáme, že v dubnu potom v rámci akce Uklidmě svět, ukliďme Česko se to může uspořádat ještě jednou, ale to už bude sběr na vyšších partiích, protože hladina do té doby nastoupá," řekl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Kvůli poklesu hladiny Orlické přehrady se v minulých měsících dostaly nad hladinu jezy, zbytky elektrárny nebo mosty, které desítky let zůstávaly skryty u dna nádrže.

Orlická přehrada je největším vodním dílem v ČR. Stavba začala v roce 1954 a hlavní část prací pokračovala až do roku 1961. V minulosti prošla přehrada mnoha zkouškami, těmi nejnáročnějšími byly povodně v letech 2002 a 2006.

iPrima/ČTK

reklama

reklama