VIDEO: Turecký dron zničil syrský raketový systém Pancir S-1

V rámci odplaty za zabití 33 tureckých vojáků v Idlibu turecký dron zničil syrský samohybný protiletadlový systém Pancir ruské výroby.
Syrští vojáci na frontě v Idlibu
Syrští vojáci na frontě v Idlibu
foto AP

reklama

Turecký web EHA News uvádí video útoku dronu a píše o tom, že systém Pancir byl aktivní. Stejně tak EHA News s odvoláním na tureckou státní agenturu TRT informuje, že byla v Aleppu zničena dílna pro chemickou výrobu.

Otevřelo Turecko hranice do Evropy?

Na útok syrských vojsk, při kterém byli zabiti turečtí vojáci, navazovala včera zpráva o tom, že Turecko nebude bránit přechodu migrantů do Evropy. Navíc turecká média zveřejňovala informace o autobusech plných uprchlíků, jež se dostávají k turecké hranici s Řeckem a Bulharskem. Dnes se nejen podle německé stanice Deutsche Welle objevují dementi včerejších prohlášení a mluvčí ministerstva zahraničí Hami Aksoy říká: „Naše země, která přijala uprchlíky, a to nejvíc ze všech zemí na světě, svou politiku k uprchlíkům a migraci nezmění.“ Mluvčí však dodal, že pokud by se stav v severní Sýrii nadále zhoršoval, mohla by se situace pro 3-4 miliony uprchlíků v této oblasti změnit. Vysvětluje to tím, že se  „někteří žadatelé o azyl a migranti z obavy z vývoje začali pohybovat směrem k západním hranicím. Pokud se situace zhorší, riziko se bude ještě zvyšovat.“

Migranti míří k řeckým a bulharským hranicím

Řecko a Bulharsko zesilují ostrahu hranice. Prohlášení generálního tajemníka NATO

Deutsche Welle také cituje mluvčího Evropské komise pro zahraničí Petera Stana, který řekl, že Turecko oficiálně neinformovalo EU o záměru odstoupit od dohody o uprchlících mezi Ankarou a Bruselem v roce 2016. Mluvčí Stano dále uvedl, že EU předpokládá, že Turecko bude dohodu plnit v plném rozsahu. EU chce přímo nyní na místě zkontrolovat situaci na tureckých hranicích. Uvedl, že EU předpokládala, že Turecko bude i nadále podporovat svůj konec dohody. EU prohlásila, že posoudí situaci na místě a zkontroluje hranici v těch částech, které sledují agenti pohraniční stráže a odborníci z Evropského podpůrného úřadu pro azyl.

reklama

reklama