VIDEO: Týrání zvířat nebo pro člověka užitečný výzkum? Díry do krav zveřejnili francouzští ochránci

Skupina lidí chránící práva zvířat ve Francii kritizovala výzkumníky, kteří zavádí na jedné místní farmě kanyly kravám do boku. Získají tím přístup k jejich žaludkům a můžou prý tak lépe sledovat složení potravy. Sledují i tak i účinnost antibiotik a podle toho regulují dávkování. Video ukazuje zavedení systému kanyl do těla zvířete v úzkém ohradníku.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Ve Francii dělají díry do krav. Video zveřejnili ochránci Zdroj: AP

reklama

Chovatelé jednoduše krávě vsunou ruku otvorem až do bachoru (jednoho ze čtyř žaludků krávy). Aktivistická skupina s názvem „L214“ zveřejnila video, které ukazuje, že výzkumníci opakovaně vkládají ruce do okénka a podle nich jde o týrání.

Teď se opět po čase objevilo video agentury AP z Francie, které zachycuje pracovníka s rozrastrovaným obličejem, jak tento úkon provádí. Zavedení kanyly trvá přibližně hodinu a půl. Díra do boku zvířete kolem gumového vstupu široké kanyly se pak hojí 4 – 6 týdnů, než "zaroste". Jak je vidět na záběrech, natrávená potrava vytéká i kolem plastového kruhu a znečišťuje zvíře.

Experimentátoři prohlašují, že kanylovaná kráva je v pořádku a vůbec jí sahání do žaludku nevadí. Dírou přímo do žaludku jí nasypou nějaké to krmivo. Pro mnoho lidí jde ale o zcela nepřijatelný postup.

„Děravé krávy“ ale nejsou žádnou novinkou. Chirurgické zavedení kanyly se aplikuje u krav už od 20. let minulého sto­letí. První kanylovanou krávu bychom ale dohledali v USA už zhruba okolo roku 1886. 

reklama

reklama