VIDEO: Udílení cen Grammy poznamenalo úmrtí Bryanta i absolutní vítězství Eilish!

Udílení amerických hudebních cen Grammy poznamenalo úmrtí jednoho z nejlepších basketbalistů všech dob - Kobeho Bryanta, který v neděli společně se svou dcerou zahynul při havárii vrtulníku v Kalifornii. Na hvězdného basketbalistu zavzpomínala při svém úvodním vystoupení americká zpěvačka a patnáctinásobná držitelka Grammy Alicia Keys, která udílení cen letos moderovala. Udílení ovládla zpěvačka Billie Eilish!
Ceny Grammy: Billie Eilish, Jonas Brothers a Ariana Grande ZDROJ:CNN

reklama

Udílení amerických hudebních cen Grammy dnes ovládla osmnáctiletá americká zpěvačka a skladatelka Billie Eilish. Zvítězila ve všech čtyřech hlavních kategoriích: cenu si odnesla za nejlepší album roku, nejlepší píseň, nejlepší nahrávku i za objev roku. Billie Eilish zvítězila se songem Bad Guy, který se letos dostal až na samý vrchol amerického žebříčku Billboard Hot 100, a porazila tak slavné zpěvačky, jako jsou Lady Gaga, Taylor Swiftová či Lana Del Rey. Prestižní ocenění si odnesla i za své debutové studiové album When We All Fall Asleep, Where Do We Go? Zpěvačka z Los Angeles album nahrála spolu se svým bratrem Finneasem v jeho ložnici.

"Nenapsali jsme si žádnou řeč, protože jsme nenatočili tohle album, abychom s ním vyhráli Grammy. Nemysleli jsme si, že by mohlo někdy něco vyhrát. Udělali jsme album o depresi, sebevražedných myšlenkách a o klimatických změnách," uvedl Finneas, když si spolu se sestrou cenu přebírali. "A teď tu stojíme zmatení, ale vděční," dodal.

Hvězdy vzpomínaly na Bryanta

Udílení prestižních ocenění poznamenalo úmrtí jednoho z nejlepších basketbalistů všech dob - Kobeho Bryanta, který v neděli společně se svou dcerou zahynul při havárii vrtulníku v Kalifornii. Mnoho z umělců na pódiu dalo najevo svůj smutek a vyjádřilo soustrast rodině.

"Všichni teď cítíme obrovský smutek," uvedla Alicia Keys. "Los Angeles, Amerika, celý svět dnes ztratil hrdinu," dodala. Slavnostní ceremoniál se odehrává v losangeleské hale Staples Center, která je domovem Los Angeles Lakers, za které Bryant hrál. "Dnešní noc patří Kobemu," řekla na úvod svého vystoupení i rapperka Lizzo. Ta hned zpočátku proměnila tři ze svých osmi nominací. Cenu si odnesla mimo jiné v kategorii Nejlepší album současné městské hudby a Nejlepší popový sólový výkon, napsala agentura Reuters. Porazila tak slavné hvězdy jako jsou Beyonce, Ariana Grande či Taylor Swiftová.

Grammy patří mezi nejvýznamnější hudební ocenění na světě. O nominacích a udílení cen rozhoduje na 13 000 členů americké hudební akademie. Ocenění se uděluje zhruba v 80 kategoriích.

A tady je kompletní přehled vítězů v hlavních kategoriích 62. ročníku amerických hudebních cen Grammy:

Album roku: Billie Eilish - When We All Fall Asleep, Where Do We Go?

Nahrávka roku: Billie Eilish - Bad Guy

Píseň roku: Billie Eilish - Bad Guy

Objev roku: Billie Eilish

Nejlepší popové vokální album: Elvis Costello & The Imposters - Look Now

Nejlepší popový sólový výkon: Lizzo - Truth Hurts

Nejlepší popový duet: Lil Nas X a Billy Ray Cyrus - Old Town Road

Nejlepší rockové album: Cage The Elephant - Social Cues

Nejlepší album současné městské hudby: Lizzo - Cuz I Love You

Nejlepší country album: Tanya Tuckerová - While I'm Livin'

Nejlepší album alternativní hudby: Vampire Weekend - Father of the Bride

Nejlepší rapové album: Tyler, the Creator - Igor

Nejlepší R&B album - Anderson .Paak - Ventura

Nejlepší rocková píseň: Gary Clark Jr. - This Land

Nejlepší rockový výkon: Gary Clark Jr. - This Land

Nejlepší videoklip: Lil Nas X a Billy Ray Cyrus - Old Town Road

 

ČTK

reklama

reklama