VIDEO: Ústřední motiv přebalu desky kapely The Beatles dnes slaví výročí!

Kapela The Beatles

The Beatles - Abbey Road (Zdroj: AP)

Tuhle fotografii viděl snad každý z nás - čtyři mladíci přecházející ulici po přechodu. Jeden z nich se pyšní bílým elegantním oblekem, za ním dva ve vysoce módních tmavých oblecích a čtveřici uzavírá ležérní pán v džínách a modré košili. Nenechte se ovšem zmýlit, nejde o obyčejnou ulici, nýbrž slavnou londýnskou Abbey Road. Tam se do dnešních dní nachází stejnojmenné hudební studio. A právě 8. srpna 1969 jednatřicetiletý fotograf Iain MacMillan nafotil č

Album Abbey Road je jedním z nejprodávanějších dodnes. Mění se móda, vkus, dobové tendence i generace. Tahle deska je ale v žebříčku TOP 100 světové hitparády Billboard dodnes!

Kapela nahrávala desku Abbey Road za letního žáru v červenci a srpnu. Bylo horko, na skladby bylo vynaloženo mnoho sil a čas na promyšlení obalu alba nezbýval. Kluci se tedy rozhodli projít se a nadýchat čerstvého vzduchu. K sobě si přizvali fotografa Iaina MacMillana, ale ten řekl, že vymýšlet nic netřeba. Okamžitě se domluvil s policií, aby se na 10 minut na silnici Abbey Road zastavil provoz (tzv. Brouci byli natolik oblíbení, že jim policie vyhověla zadarmo) a Iain je začal za slunečného dne fotit. Udělal 6 snímků a jeden z nich - ten, na kterém se shodli všichni čtyři - byl zvolen jako onen albový. Druhá fotka byla využita na zadní stranu přebalu a další 4 zůstaly v zapomnění - neobjevily se ani na pozdějších aukcích.

V kapele tomu tak bylo ostatně vždy. Všechna zásadní rozhodnutí přijímala čtveřice společně. Pokud se jedinému ze členů nějaká skladba nelíbila, okamžitě byla zavržena. Občas se nahrávaly demo verze, ty ale pak také zůstávaly v archivu. Přátelství zkrátka vítězilo za každou cenu. Proč by se jinak i po rozpadu kapely objevovaly stále nové skladby? A velmi dobré... Právě proto, že někdo z kolektivu kdysi písni svůj hlas nepřidělil.

Od doby vzniku alba Abbey Road se rozpoutala vlna domněnek a spekulací. Právě 8. srpna se totiž Paul McCartney objevil na veřejnosti i na focení bos (připomeňme, že bylo horko a on se zkrátka obouvat nechtěl), zatímco ostatní byli obuti. A právě kvůli tomu se začalo mluvit o tom, že skutečný Paul je mrtev a ve studiu i na fotografiích je jeho dvojník. O úmrtí se začalo spekulovat už po nahrávce ‚‚Strawberry Fields Forever“, kde John Lennon s ne vždy zcela jasnou dikcí zpíval slova ‚‚Cranberry sauce“ (brusinkový džus) takovým stylem, že fanoušci slyšeli ‚‚I buried Paul“ (pohřbil jsem Paula). A aby toho nebylo málo, v té době se vztah dvojice silně zhoršil. Olej do ohně přilila deska Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, na jejíž druhé straně je Paul otočen zády, aby ho nikdo nepoznal. Jediný. Desku Abbey Road tedy fanoušci zkoumali téměř pod mikroskopem.

Abbey Road - nahrávací studio EMI, často označováno jako "Magické místo", kde vznikla poslední deska Beatles. Cliff Richard tu natočil první britský rokenrol, Pink Floyd svá slavná alba The Dark Side of the Moon a Wish You Were Here a bítlsáci tu nahráli od roku 1962 většinu svých desek. Celosvětovou slávu přineslo studiu právě album Abbey Road, na jehož přebalu přecházejí přes přechod u studia - ale také Michael Jackson nebo heavymetaloví Iron Maiden. Ve studiu působili i hudebníci vážné hudby, například Edward Elgar. Z Čechoslováků měl tuto možnost skutečně málokdo. Jedním z nich je Miro Žbirka - velký fanoušek liverpoolských Brouků, který jednu ze svých desek nahrál právě v Abbey Road.

Přesně před padesáti lety tedy vznikl kultovní obal obzvlášť úspěšného alba Abbey Road. Členové kapely zapózovali na přechodu, dokončili natáčení a zanedlouho se rozpadli.

Tagy: