VIDEO: Už se poprali? V tureckém parlamentu už zase ano!

V tureckém parlamentu se mezi vládními a opozičními poslanci strhla rvačka při projevu opozičního zákonodárce, jenž obvinil prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z neúcty vůči tureckým vojákům umírajícím v Sýrii. Sociální sítě zaplavila videa hromadné bitky a fotografie poslanců s boulemi na hlavách.
 V treckém parlamentu se zase poprali
V treckém parlamentu se zase poprali
halktv.com.tr

reklama

Podle agentury Reuters došlo i na pěstní souboje. Agentura AP připomíná, že v tureckém parlamentu jsou potyčky častým jevem.

Mela se strhla za vyhrocené debaty o zapojení turecké armády do bojů na severozápadě Sýrie. V provincii Idlib zahynulo v uplynulém měsíci více než 50 tureckých vojáků, z toho 33 při útoku z minulého čtvrtka.

Desítky poslanců z vládní strany AKP a z hlavní opoziční strany se zapojily do strkanic a pěstních soubojů, zatímco jiní se pokoušeli od sebe politické soupeře odtrhnout. Někteří poslanci při šarvátce upadli na zem. Jiní šlapali i po poslaneckých lavicích.

Zlou krev vyvolal poslanec Engin Özkoç z opoziční Lidové republikánské strany (CHP), když si stoupl za řečnický pult. Předtím totiž na tiskové konferenci i na twitteru obvinil Erdogana z neúcty vůči vojákům, kteří padli minulý týden v Sýrii, a z nezodpovědnosti, když děti Turků posílá do konfliktu údajně bez letecké podpory. Prezidentův syn se přitom vojenské službě vyhnul, zdůraznil poslanec.

Předseda parlamentu Mustafa Sentop prohlášení opozičního poslance odsoudil a prokurátoři v Ankaře podle agentury Anadolu zahájili vyšetřování kvůli podezření z urážky prezidenta.

Turecko poslalo do Sýrie tisícovky vojáků, kteří mají zabránit snaze sil režimu prezidenta Bašára Asada podporovaných Ruskem o obnovení kontroly nad provincií Idlib. Turecko podporuje některé povstalce proti syrskému režimu.

 

iprima/ČTK

reklama

reklama