VIDEO: V dětských domovech vychovatelé suplují práci učitelů. Nestíhají se věnovat každému dítěti zvlášť

Dětským domovům chybí jednotný plán v případě, že by se u nich objevila nákaza novým koronavirem. A dopad na ně mají i zavřené školy. Vychovatelé suplují práci učitelů. Je jich ale málo a nemohou se věnovat každému dítěti zvlášť.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

V dětských domovech vychovatelé suplují práci učitelů

reklama

Dětské domovy v Česku jsou uzavřené. Za dětmi nesmí návštěvy ani kontroly sociální správy. Vychovatelé mají mnohem více práce – stejně jako rodiče i oni suplují učitele a pomáhají dětem s výukou a úkoly.

Ne všem domovům na zadání posílaná ze škol stačí počet vychovatelů. „Jedna teta má ve skupině osm dětí. To je třeba čtyřnásobek práce oproti tomu, co má průměrná rodina,“ uvedla pro zpravodajství FTV Prima ředitelka dětského domova Staňkov a předsedkyně Federace dětských domovů Jana Kubová.

Starší děti pomáhají mladším s úkoly

V některých domovech tak přistoupili například i k řešení, že starší děti pomáhají s úkoly těm mladším. Navíc má chybět jednotný plán pro případ rozšíření nákazy v dětských domovech. „V případě, že by se něco stalo, tak budeme postupovat podle pokynů krajské hygienické stanice,“ upřesnila Koubová.

„Myslím, že kraje postupují podle pokynů, to znamená, že v okamžiku, kdy jsme dostali osobní ochranné pomůcky a prostředky, tak jsme je tam předali. Zatím neplánujeme nějaké plošné testování,“ informoval předseda Asociace krajů Jiří Běhounek (ČSSD).

Také v dětských domovech, stejně jako ve zbytku republiky, platí zpřísněná hygienická opatření. Ty v Pyšelích, Staňkově nebo Litovli dostaly roušky ušité od dobrovolníků. V Česku je podle ministerstva školství 137 dětských domovů. V nich žije asi 4 350 dětí. Podle dostupných informací se zatím nákaza novým koronavirem ani v jednom ze zařízení nerozšířila.

Pavlína Fabiánová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!