VIDEO: V dole Turow se bude těžit ještě minimálně šest let!

Turow

V dole Turow se bude nadále těžit

V povrchovém dole Turow těsně za českými hranicemi se bude těžit ještě minimálně šest let. S informací včera přišel hejtman Libereckého kraje, podle kterého polské ministerstvo životního prostředí vyhovělo žádosti těžební společnosti o prodloužení těžby v rámci stávající licence. Právě pokračování těžby se bojí desetitisíce lidí v českém pohraničí, kteří kvůli tomu mohou podle expertů přijít o zdroje pitné vody.

Stávající licence k těžbě v dole Turow končí těžební společnosti PGE letos v dubnu. Snahu firmy o získání nové licence až do roku 2044 se už několik měsíců snaží blokovat české úřady. Proto PGE na sklonku loňského roku podle ekologických aktivistů přikročila k úhybnému manévru – požádala o prodloužení těžby v rámci stávají licence. Polské zákony to umožňují. Podle hejtmana Martina Půty teď těžaři skutečně dostali, o co žádali. „Je to ta věc, na kterou když jsme se ptali na začátku ledna, tak nekomunikovali ani s ministerstvem životního prostředí. Řekli, že podle polského práva mohou rozhodnout bez jakéhokoliv účastníka řízení, protože to je uvnitř toho dobývacího prostoru,“ říká hejtman Libereckého kraje.

Podle hejtmana teď těžební společnost získala dostatek času k dosažení svého hlavního cíle – nové licence k výraznému prohloubení a rozšíření dolu v příštích 25 letech. „Tím dávají dostatečně najevo, že jsou rozhodnuti udělat všechny kroky, které si naplánovali,“ uvedl hejtman včera na tiskové konferenci.

Ministr životního prostředí České republiky Richard Brabec je naštvaný – polská strana opět o tak zásadním rozhodnutí Čechy oficiálně neinformovala. Podle ministra přitom nikdo nedokáže vyloučit, že i když je těžba povolena zatím jen na šest let, nebude se voda z českého území ztrácet.

Hlavní nadějí Čechů je teď Evropská komise, která si už od Polska vyžádala vysvětlení postupu tamních úřadů. Celá věc může nakonec skončit u Evropského soudního dvora.

Pro Polsko je důl v Turowě strategicky důležitý, krmí uhlím sousední elektrárnu, která aktuálně pokrývá 8 procent celkové polské spotřeby elektřiny. Tento podíl by se měl ale ještě zvýšit díky právě dostavěnému novému bloku elektrárny.