Video: Ve vesmíru zkoušeli upéct sušenky. Místo dvaceti minut se pekly dvě hodiny

NASA zveřejnila výsledky z pokusu pečení sušenek ve vesmíru. Na Mezinárodní vesmírné stanici astronauti upekli své první čokoládové sušenky a vše dopadlo dobře. Jen kromě dvaceti minut se pekly dvě hodiny.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Pečení sušenek ve vesmíru (zdroj: AP)

reklama

Za pomocí elektrické trouby astronauti na své stanici dokázala upéct sušenky. Ani výrobce trouby ale neočekával, že to bude trvat tak dlouho. Manažerka společnosti Nanoracks Mary Murphyová řekla, že musí tento jev ještě prozkoumat. „Stále je toho ještě hodně, na co bychom se měli zaměřit, abychom zjistili, co skutečně způsobuje časový rozdíl. Rozhodně je to ale skvělý výsledek,“ dodala.

Právě společnost Nanoracks poskytla NASA vesmírnou troubu. S pečením v kosmickém prostoru je ale spoustu problémů. Ve stavu beztíže totiž nefunguje cirkulace teplého a chladného vzduchu tak jako v pozemských troubách. 

Astronaut Luca Parmitano společně s astronautkou Christinou Kochovou (která je na videu) měli k dispozici pět mražených sušenek. Ty měli za úkol upéct. První se pekla 25 minut na 145 stupňů Celsia a výsledek nedopadl dobře. Sušenka totiž byla naprosto nedopečená. Druhý pokus už byl trochu lepší, ale stále ani dvojnásobná doba pečení nepomohla. Čtvrtý pokus konečně vyšel na jedničku. Dvě hodiny postačily k tomu, aby byla sušenka upečená stejně dobře jako v pozemských troubách. 

 

Chuť?

Otázkou je, jak upečené sušenky chutnaly. Doposud je vůbec nikdo neochutnal a jsou v pečících vacích v kontejnerech zmrazené v laboratoři v Texasu v Houstonu. K tomu, aby je mohl někdo ochutnat je potřeba dalších podrobných testů.

Astronauti uvedli, že při pečení ale ucítili aspoň příjemnou vůni sladkých sušenek. Tyto testy se dělají z toho důvodu, aby astronauti mohli konzumovat i čerstvé jídlo. Na delších cestách to pro ně bude zvlášť důležité.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!