VIDEO: Vichřice si pohrávala s přistávajícím letadlem jako s papírovou vlaštovkou

Hodně nepříjemné chvilky si prožilo několik desítek pasážérů letadla společnosti Eurowings při včerejším přistávání v Amsterdamu. Vichr o rychlosti přibližně 110 kilometrů za hodinu si totiž s vrtulovým strojem pohrával jak s papírem. Při pohledu na video je až k neuvěření, že piloti nakonec dokázali bezpečně přistát.
Letadlo mělo během přistávání velké komplikace
Youtube/HvdH-Plane-Spotter

reklama

Dobrý výcvik prokázali včera piloti stroje typu Dash 8 Q400 během přistávání na amsterdamském letišti Schipol. Letadlem letícím z německého ostrova Sylt totiž těsně před dosednutím na ranvej cloumal vítr o síle vichřice. Ačkoliv celá situace vypadala hodně nebezpečně, pilotům se nakonec podařilo s obtížemi přistát a přibližně 70 pasažérů si mohlo oddechnout.

I když byli cestující během přistávacích manévrů asi hodně vyděšení, piloti jsou na přistávání se silným bočním větrem dobře vycvičení. Používají přitom techniku, které se říká „krabí přistání“. 

Technika nazývaná „crab landing“
Autor: Wikipedia Technika nazývaná „crab landing“

V tomto případě proběhlo přistání poněkud krkolomněji, neboť při dosedu na ranvej bylo letadlo vlivem silného poryvu větru výrazně vychýleno ze svého kurzu. Po doteku kol s přistávací dráhou se ale pilotům podařilo stroj vyrovnat.

Letadlo společnosti Eurowings nebylo zdaleka jediné, které mělo včera na amsterdamském letišti komplikace. I proto následně vedení letiště před polednem zrušilo všechny lety a letecký provoz na Schipolu byl na několik hodin přerušen.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!