VIDEO: Vlna podvodných e-mailů zasáhla klienty Komerční banky

Komerční banka varovala své klienty před další vlnou podvodných e-mailů hackerů. E-mail obsahuje přílohu, která odkazuje na falešnou přihlašovací stránku. Podle odborníků může obsahovat i virus, díky kterému mohou podvodníci sledovat veškerou aktivitu své oběti na počítači či chytrém telefonu.
Michal Teubner, mluvčí Komerční banky
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Máte bankovní účet? Tak to byste si měli dát pozor na další útok hackerů. Ti nyní zasílají krátký e-mail, který se tváří, že je právě od banky.

Podvodný e-mail
Autor: archiv FTV Prima Podvodný e-mail

Zpráva přichází z e-mailové adresy m-payportal@kb.cz. Takovou schránku ale banka ve skutečnosti nepoužívá. Opatřen je vymyšlenými kontaktními údaji a skutečným logem banky. Jak jsme zjistili v malé anketě na ulici, lidem připadá věrohodný. „Klienti to zpravidla poznají podle špatné formulace češtiny, dokonce mohou být v češtině i pravopisné chyby,“ uvedl pro televizi Prima mluvčí Komerční banky Michal Teubner. 

V příloze e-mailu je údajně doklad o platební kopii převodu, ve skutečnosti jde ale o odkaz, který může být vysoce nebezpečný. „Na první pohled se nemusí nic dít, ale může se dít něco na pozadí, co ten klient ani nevidí,“ řekl poradce České bankovní asociace Tomáš Hládek. 

Tomáš Hládek, Česká bankovní asociace
Tomáš Hládek, Česká bankovní asociace

„Může se spustit nějaká aplikace, nějaký škodlivý software, který začne sledovat, co člověk na tom zařízení dělá,“ dodal. Tím se útočníci hravě dozví veškeré přihlašovací údaje i další detaily. „Trend, který vidíme v tomto případě, je zkracování těch e-mailů na minimum, protože čím je e-mail delší, tím je větší pravděpodobnost, že ten strojový překlad nebude úplně správný a oběť nebo uživatel rozezná ten podvod,“ upřesnil bezpečnostní expert ESETu Václav Zubr. 

Václav Zubr, bezpečnostní expert Eset
Václav Zubr, bezpečnostní expert Eset

Co dělat?

  • neprodleně kontaktujte svoji banku a zablokujte svoji platební kartu
  • vyčistěte si počítač a změňte veškerá hesla ke všem službám, které používáte
  • v případě napadení telefonu vraťte nastavení do výrobního stavu
Reklama
Reklama