VIDEO: Výlet autem do lesa na houby vás může stát i sto tisíc korun

Výlet autem do lesa na houby vás může stát i sto tisíc korun

Výlet autem do lesa na houby vás může stát i sto tisíc korun

Přesně taková je maximální sazba za porušení lesního zákona, ketrý zakazuje vjezd automobilům na lesní půdu bez patřičného povolení. Skutečné pokuty jsou pochopitelně mnohem nižší, přesto mohou zážitek ze sbírání hub pořádně znechutit.

Na dnešek nebude v dobrém vzpomínat celkem jedenáct houbařů, kteří si vyjeli do Jizerských hor. Policisté se tam na špatné parkování a vejzdy do lesů zaměřili a dávali lístečky za stěrače.

Na mnoha horských silnících totiž platí zákazy zastavení a v bezpečí nejste, ani když ze silnice sjedete a zaparkujete ve vjezdu na lesní cestu. Podle policistů totiž lesní půda začíná už hranou komunikace a pokud tam vjedete a auto zaparkujete, porušujete lesní zákon.

"Značka Zákaz vjezdu často bývá až několik metrů od silnice a řidiči si myslí, že parkovat před ní je dovoleno. Tak to ale není, ta značka je umístěna dále od běžné komunikace jen proto, že tam například probíhá zimní udržba, odhrnování sněhu a podobně, která by tu značku mohla poškodit. Ze zákona tam ale ani žádná značka nemusí být, vjezd na lesní půdu je jednoduše zakázaný. Plochy, které někteří řidiči mylně považují za parkoviště, slouží pro odstavení lesní techniky nebo ke skládání dřeva," vysvětluje ředitel liberecké krajské pobočky Lesů České republiky Ludvík Řičář. Neznalost zákona v takovém případě neomlouvá.

Policisté tvrdí, že v běžných lesích parkování houbařům tolerují, pokud se drží v určitých mezích. V chráněné krajinné oblasti, jako jsou právě Jizerské hory, jsou přísnější. Tady houbaře motoristy kontrolují v sezóně pravidelně, minimálně dvakrát do týdne.

Pokud řidiči zůstanou na silnicích v místech, kde to značka zakazuje, hrozí jim za porušení předpisů pokuta do dvou tisíc na místě, s předvoláním za stěračem ještě o 500 víc.

Tagy: