VIDEO: Z Mezinárodní vesmírné stanice se po 204 dnech vrátili tři kosmonauti

V kazašské stepi dnes úspěšně přistál návratový modul lodi Sojuz. Zpátky na Zemi se v něm vrátili Američanka Anne McClainová, Kanaďan David Saint-Jacques a Rus Oleg Kononěnko. Informaci potvrdil na twitteru americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Na záběrech agentury AP je vidět, s jakou chutí se jeden z kosmonautů po dlouhém pobytu ve vesmíru zakousnul do podaného čestvého červeného jablka.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Z Mezinárodní vesmírné stanice se po 204 dnech vrátili tři kosmonauti ZDROJ: AP

reklama

Tři kosmonauti, kteří na oběžné dráze kolem Země strávili 204 dní, bezpečně přistáli ve 4:47 SELČ. Návrat z orbitálního komplexu, který se pohybuje zhruba ve výšce 400 kilometrů nad povrchem, trval asi tři hodiny.

Na ISS zůstala tříčlenná posádka. Kromě ruského kapitána Alexeje Ovčinina í Američané Nick Hague a Christina Kochová. Za necelý měsíc pak ke stanici 20. července z Bajkonuru odletí Američan Andrew Morgan, Rus Alexandr Skvorcov a Ital Luca Parmitano.

Dopravu kosmonautů na stanici a zpět zajišťují transportní pilotované kosmické lodě Sojuz. Zásobování stanice zajišťují automatické nákladní kosmické lodě – ruské Progressy, americké Dragony a Cygnusy a japonské HTV. Kosmonauty i zásoby dříve vozily na stanici i americké raketoplány Space Shuttle, zásoby pak evropské automatické lodi ATV.

Původně plánovaná životnost ISS byla do roku 2016, na přelomu let 2013–2014 bylo zajištěno finanční krytí vládou USA až do roku 2024.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!