VIDEO: Záchrana v podvěsu pod vrtulníkem už nebude možná. Liberečtí jsou zděšeni

Záchrana z vrtulníku                  ZDROJ:ZZS LK

Záchrana z vrtulníku ZDROJ:ZZS LK

Hazardujete se životy lidí, vzkazuje ministerstvu zdravotnictví Rada Libereckého kraje. Reaguje tak na rozhodnutí ministerských úředníků, kteří v připravovaném tendru na provozovatele leteckých záchranných služeb omezili tzv. speciální činnosti v případě liberecké posádky. V praxi to znamená, že posádka vrtulníku z Liberce nebude moci pro pacienty v nepřístupném terénu slaňovat a transportovat je z místa v podvěsu.

Tento typ zásahů by podle ministerstva měly provádět posádky vrtulníků z okolních základen - z Hradce Králové, Prahy a Ústí nad Labem - a pacienti by si na ně měli počkat, přestože liberecká posádka by u nich byla do deseti minut, kdežto vrtulníky ze sto kilometrů vzdálených míst nejméně o čtvrt hodiny později.

"S rozhodnutím zrušit činnost specializovaných týmů, které létají, slaňují a zachraňují v náročném terénu, nesouhlasíme a proti plánu ministerstva protestujeme. Jsem přesvědčen o tom, že pokud bychom neměli vlastní speciální týmy a létaly k nám na pomoc vrtulníky odjinud, docházelo by k hazardování se zdravím a možná i životy lidí. Ti by totiž na potřebnou pomoc čekali o desítky minut déle, než když máme své trénované a zkušené letecké záchranáře," tvrdí hejtman Martin Půta. "Na fungování a vylepšování Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (ZZS LK) včetně LZS každý rok poskytneme stovky milionů korun. Například na provoz záchranky a investice jsme v roce 2018 vynaložili přes 220 milionů korun, mimo jiné za nákup nových sanit nebo defibrilátorů a vylepšení stanovišť záchranářů. Připravujeme také rozsáhlou modernizaci výjezdového stanoviště a zázemí Letecké záchranné služby na libereckém letišti. Nerozumím proto tomu, když speciální službu, která stojí 250 000 Kč, což je ve srovnání s krajskými náklady výrazně nižší částka, nechce ministerstvo hradit," upozorňuje hejtman.

Záchranáři v Liberci takových zásahů ročně provedou patnáct až dvacet, spolupracují přitom s horskou službou. Nejčastěji jde o pomoc zraněným turistům v horách, horolezcům, ale i lesním dělníkům, které zavalí padající strom. K takovým pacientům se sanitka nemá šanci dostat, liberečtí záchranáři k nim ale dokážou slanit, ošetřit je na místě, dát do nosítek a v podvěsu pod vrtulníkem přenést na místo, kde je možné je bezpečně přeložit na palubu. Poslední takový zásah mají na svém kontě ze včerejška, kdy slaňovali k nalezenému seniorovi, kterého po dvou dnech hledání hasiči našli ve ve skalní rokli.

"V Libereckém kraji je hned několik turisticky hojně navštěvovaných lokalit, jako například skalní města, horolezecké ferraty apod., kam se za zraněnými pacienty dostanou výhradně specializované týmy s vrtulníkem. A pokud tam k člověku s vážným úrazem poletí záchranáři z Hradce Králové, Ústí nad Labem nebo Prahy, mohou minuty navíc, které vrtulník stráví na cestě, rozhodovat o dalším životě zraněného. Navíc liberecká LZS létá na pomoc zraněným do nepřístupných míst už od roku 1997 a jejich rychlost i poskytnutí speciální přednemocniční neodkladné péče je naprosto neoddiskutovatelná," zdůrazňuje hejtman Libereckého kraje.

"Ministerstvo se zrušit specializaci leteckých záchranářů v Libereckém kraji rozhodlo, aniž by se obtěžovalo nás, jako zřizovatele a provozovatele Zdravotnické záchranné služby LK, o svém záměru předem informovat nebo s námi svůj plán prodiskutovat. Postavilo nás před hotovou věc. Proti záměru jsme se ostře vyhradili a z rozhodnutí krajské rady jsme poslali dopis s nesouhlasem na ministerstvo. Omezovat speciální záchranné práce plošně v rámci celé republiky je špatné a krátkozraké rozhodnutí. Ti, kteří takto rozhodli, by měli vyjet z Prahy do našeho kraje, aby zjistili, jak je členitý a jak často je kvůli jeho rozmanitosti třeba speciálních záchranných činností. Pokud by ministerstvo trvalo na svém, jsme připraveni za zachování speciálních záchranných prací při Letecké záchranné službě v Libereckém kraji bojovat," dodává Půta.

Tagy: