Video zachytilo děsivou sílu přírodního živlu v Indonésii. Obětí je už přes 1 200

Počet obětí pátečního zemětřesení a následné vlny tsunami na indonéském ostrově Sulawesi už překročil 1 200. Oznámily to místní úřady. Panují obavy, že pod troskami budov jsou stále uvěznění živí lidé. V postižených oblastech se navíc obyvatelé potýkají s nedostatkem jídla, pitné vody i pohonných hmot. V důsledku toho dochází k rabování a střetům s policisty.
Tohle zbylo z budov po zemětřesení a vlně tsunami
Tohle zbylo z budov po zemětřesení a vlně tsunami
AP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na sociálních sítích se objevilo také děsivé video, které dokazuje, jak mocné síly na ostrově Sulawesi řádily. Autor z plechové střechy domu zaznamenal, jak doslova zkapalněl kus země. Na videu se pomalu pohybují stromy, budovy i mohutné elektrické stožáry.

Podle nejnovějších statistik zemřelo při katastrofě už přes 1 200 lidí. Počet obětí ale zřejmě není konečný, tisíce dalších lidí se pohřešují. Pod troskami kostela v hlavním městě Palu našli záchranáři také 34 mrtvých dětí, které tsunami zastihla během křesťanského setkání. O osudu dalších 52 zatím není nic známo. Stejně tak se nic neví o zhruba padesátce lidí, kteří jsou zřejmě uvězněni pod sutinami zříceného hotelu, informuje BBC.

V troskách jsou ale stále i živí lidé. Záchranáři ale musí postupovat velice opatrně, aby uvěznění měli šanci na přežití. Například osmatřicetiletý muž přežil pod sutinami tři dny, než ho záchranáři v neděli večer vyprostili.

Zemětřesení a tsunami v Indonésii

Stovky mrtvých a vězni na útěku. Indonéská katastrofa nabírá obřích rozměrů

Na Sulawesi už sice dorazila humanitární pomoc, podle reportéra stanice BBC ale lidé stále postrádají základní potraviny a pitnou vodu. V Palu proto dochází k případům rabování. Ozbrojení policisté tak musí hlídat opuštěné obchody i jiný soukromý majetek. Velký problém představují také stovky uprchlých vězňů.

Reklama
Reklama