VIDEO: Žádné ostnaté dráty ani mříže – v otevřené věznici se vězni starají i o lamu

Otevřená věznice

reklama

Žádné ostnaté dráty, žádné mříže. To je unikátní pilotní projekt otevřené věznice na Nymbursku v Jiřicích. Vězni tady bydlí ve čtyřech domcích postavených z kontejnerů. Domky jsou obklopeny okrasnými rostlinami. Vedle domů mají vězni malou zoologickou zahradu, kde chovají například lamu Charlie, klokana, králíky nebo slepice.

Jejich běžný den vypadá tak, že ráno odjíždí do práce mimo areál otevřené věznice a když se vrátí zpátky, začnou pracovat na zahradě. Pěstují si vlastní zeleninu a opečovávají okrasné květiny. Sami si perou i žehlí. Podle vězeňské služby se má otevřená věznice maximálně přiblížit životním podmínkám na svobodě.

Věznice je oddílem s nízkým stupněm zabezpečení a proto se sem dostávají vězni z klasické věznice za méně závažnou majetkovou trestnou činnost. Ale i v otevřené věznici platí přísná kázeňská pravidla. Vězni musí například pořád dodržovat pořádek v domcích nebo nesmí používat mobilní telefony. V případě, že by nějaká pravidla porušili, musí být dvacet dní na samotce v klasické věznici.

Do této chvíle prošlo otevřenou věznicí celkem 91 vězňů a z toho jenom tři selhali a vrátili se zpět do výkonu trestu. A nízká nebo nulová míra recidivy je jeden z cílů otevřené věznice. Ministerstvo spravedlnosti bude zhruba za dva roky vyhodnocovat veškerá data o fungování věznice a v případě, že se tento model osvědčí a bude dostatek peněz ve státním rozpočtu, ministerstvo se nebude bát zřídit další podobné projekty v České republice.

reklama

reklama