VIDEO: Zdevastovaný ráj. Hurikán některé karibské ostrovy změnil k nepoznání

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Zpustošený ostrov Svatý Martin (AP)

reklama

Nejméně devět obětí si už vyžádal hurikán Irma, který se přehnal přes ostrovy v severovýchodní části Karibiku. Ostrůvek Barbuda hurikán zcela zdevastoval, polovina z asi 1 800 obyvatel přišla o domov. Podobná situace panuje také na ostrově Svatý Martin. Irma mezitím doputovala k Portoriku.

Premiér ostrovního státu Antigua a Barbuda Gaston Brown uvedl, že hurikán, který je nejsilnější v Atlantiku za poslední desetiletí, poničil devadesát pět procent všech budov na Barbudě. Dodal, že bude žádat o mezinárodní pomoc.

„Přiletěli jsme na Barbudu a viděli jsme naprostou zkázu. Nikdy jsem necítil takový zmar,“ řekl Brown pro rozhlasovou stanici BBC Radio 4. „Z 50 procent obyvatel jsou doslova bezdomovci,“ dodal.

Podle Browna, který si o situaci na Barbudě udělal obrázek během přeletu vrtulníkem, si hurikán vyžádal jeden lidský život. Obětí živlu se stalo dvouleté dítě, jehož rodina se snažila utéct z poničeného obydlí.

Nejméně osm mrtvých a 23 zraněných si pak hurikán Irma vyžádal na severní, francouzské části ostrova Svatý Martin. Oznámil to francouzský ministr vnitra Gerard Collomb. Tragická bilance ale zřejmě ještě není definitivní, protože záchranářské týmy nestihly zkontrolovat všechny části ostrovů Svatý Martin a Svatý Bartoloměj.

Podle představitele místní samosprávy Daniela Gibbse je francouzská část Svatého Martina „zničená z 95 procent“. "Je to nesmírná katastrofa... Jsem v šoku," řekl podle agentury AFP. Podobně jsou na tom i další menší ostrůvky. „Milovali jsme to tu, protože celý ostrov byl zelený. Teď je všechno pryč,“ popsala zkázu ostrůvku Svatý Tomáš turistka, která hurikán spolu s manželem a roční dcerou přečkala ve sklepě jedné z budov.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Záběry pořízené během řádění hurikánu na Svatém Martinu

Po Závětrných ostrovech se hurikán Irma přesunul přes Panenské ostrovy k severnímu pobřeží Portorika. Bez proudu se tam ocitla více než polovina obyvatel, bez vody je asi 50 000 lidí. Podle místních meteorologů bude Irma nejhorším hurikánem, který zasáhl ostrov od roku 1928. Hurikán San Felipe tehdy zabil na své cestě Karibikem přes 2 700 lidí.

Irma během svého řádění v Karibiku zpustošila i ostrov Necker na Britských Panenských ostrovech, kde žije britský miliardář, dobrodruh a zakladatel koncernu Virgin Richard Branson. Ten se svou rodinou a s několika návštěvníky ostrova přečkal bouři ve vinném sklepě.

Florida nařídila evakuaci

Na příchod hurikánu se už připravují Dominikánská republika, Haiti, Kuba, Bahamské ostrovy a také jih Spojených států. Floridu, kde už se evakuovalo kolem 25 000 lidí, by měl podle odhadů zasáhnout živel v neděli ráno místního času. Z Floridy by se mohl hurikán přesouvat dál přes Georgii do Jižní a Severní Karolíny.

Hurikán Irma dosáhl pátého, tedy nejvyššího stupně. Vítr, který ho doprovází, dosahuje rychlosti až 300 kilometrů za hodinu. Podle odhadu Organizace spojených národů by mohl hurikán Irma postihnout až 37 milionů lidí. Po Irmě se v oblasti vytvořily už i další dva hurikány. Jak José, který se zformuloval v Atlantiku, tak Katia, která vznikla v Mexickém zálivu, zatím dosahují pouze prvního, tedy nejnižšího stupně.

 

Autor: Alexandr Božilov, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!