VIDEO: Zemětřesení zasáhlo Albánii. Pod troskami jsou lidé

Silné zemětřesení o síle 6,4 stupně v Albánii zabíjelo. Otřesy poškodily zejména přístavní město Drač!. Pod troskami jsou stále uvězněni lidé. Úřady hlásí už nejméně 14 obětí. Počet rozhodně není konečný.
Albánii zasáhlo zemětřesení

Země se otřásla v úterý krátce před 4:00 SEČ. Podle agentury AP je hlášeno zatím 14 obětí Jeden muž při silných otřesech v panice vyskočil z budovy ve městě Kurbin. Několik osob záchranáři převezli do nemocnice v hlavním městě Tiraně.

 

 

Místní média informují o stovkách zraněných a několika zřícených bytových domech v blízkosti hlavního města. Chvění země bylo citelné nejen po celém albánském pobřeží, ale rovněž v jižní Itálii.

Lidé v oblastech, které byly nejvíce postiženy, utekli z domů do ulic, což byl případ i Tirany. Během posledních dvou měsíců je to druhé zemětřesení, které v albánské metropoli vyhnalo místní obyvatele ven. Podle úřadů jde o nejsilnější zemětřesení v Albánii za desítky let.

AKTUALIZACE: V Albánii jako po válečném bombardování

Albánské sociální sítě zaplavují různé fotografie a záběry ze zemětřesení, které obyvatele šokovalo. Množí se vyprávění neuvěřitelných příběhů a zážitků o dětech pod sutinami nebo muži, který byl ve dvacátém patře hotelu celého ze skla. Plášť budovy se třásl, popisuje muž a bál se, že vyletí ven i s postelí. Zatím je hlášeno nejméně čtrnáct mrtvých a kolem 600 zraněných. Zřítily se stovky budov a nejhorší situace je v přístavním městě Drač, kde vytahují lidi ze sutin. Zajímavý je záběr psa, který se pár vteřin před zemětřesením dal na útěk od domu, u kterého spal.

 

 

 

Epicentrum zemětřesení o síle 6,4 stupně se nacházelo kolem 30 km severozápadně od hlavního města Tirany poblíž uváděného přístavu Drač a bylo 10 km pod zemí. Po tomto iniciačním zemětřesení následovaly další dvě o síle 5,3 a 5,1 stupňů. Zemětřesení se šířilo podél celého albánského pobřeží. Albánské ministerstvo obrany uvedlo, že se jedná o největší zemětřesení za posledních třicet let. Vojáci pro obyvatele staví stany. Ministerstvo vnitra vydalo pro obyvatele návod, jak se během a po zemětřesení chovat. Letiště v Tiraně bylo dočasně uzavřeno pro poškození ranvejí a nyní je opět v provozu. Televizní diváci mohli také v přímém přenosu být svědky zemětřesení, když se zachvělo TV-studio News24.

Lidé ve městech stojí na ulicích před troskami domů, nevěřícně pozorují způsobenou škodu a sledují záchranné práce.

 

 

První obětí, o které píší albánská média, se stal Kritian Preci. Nedávno byl po pěti měsících propuštěn z vězení, když se zjistilo, že jde o justiční omyl.

Na tragédii reaguje i Česká republika.

reklama