VIDEO: Zemětřesení zasáhlo Albánii. Pod troskami jsou lidé

Silné zemětřesení o síle 6,4 stupně v Albánii zabíjelo. Otřesy poškodily zejména přístavní město Drač!. Pod troskami jsou stále uvězněni lidé. Úřady hlásí už nejméně 14 obětí. Počet rozhodně není konečný.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Albánii zasáhlo zemětřesení

reklama

Země se otřásla v úterý krátce před 4:00 SEČ. Podle agentury AP je hlášeno zatím 14 obětí Jeden muž při silných otřesech v panice vyskočil z budovy ve městě Kurbin. Několik osob záchranáři převezli do nemocnice v hlavním městě Tiraně.

 

 

Místní média informují o stovkách zraněných a několika zřícených bytových domech v blízkosti hlavního města. Chvění země bylo citelné nejen po celém albánském pobřeží, ale rovněž v jižní Itálii.

Lidé v oblastech, které byly nejvíce postiženy, utekli z domů do ulic, což byl případ i Tirany. Během posledních dvou měsíců je to druhé zemětřesení, které v albánské metropoli vyhnalo místní obyvatele ven. Podle úřadů jde o nejsilnější zemětřesení v Albánii za desítky let.

AKTUALIZACE: V Albánii jako po válečném bombardování

Albánské sociální sítě zaplavují různé fotografie a záběry ze zemětřesení, které obyvatele šokovalo. Množí se vyprávění neuvěřitelných příběhů a zážitků o dětech pod sutinami nebo muži, který byl ve dvacátém patře hotelu celého ze skla. Plášť budovy se třásl, popisuje muž a bál se, že vyletí ven i s postelí. Zatím je hlášeno nejméně čtrnáct mrtvých a kolem 600 zraněných. Zřítily se stovky budov a nejhorší situace je v přístavním městě Drač, kde vytahují lidi ze sutin. Zajímavý je záběr psa, který se pár vteřin před zemětřesením dal na útěk od domu, u kterého spal.

 

 

 

Epicentrum zemětřesení o síle 6,4 stupně se nacházelo kolem 30 km severozápadně od hlavního města Tirany poblíž uváděného přístavu Drač a bylo 10 km pod zemí. Po tomto iniciačním zemětřesení následovaly další dvě o síle 5,3 a 5,1 stupňů. Zemětřesení se šířilo podél celého albánského pobřeží. Albánské ministerstvo obrany uvedlo, že se jedná o největší zemětřesení za posledních třicet let. Vojáci pro obyvatele staví stany. Ministerstvo vnitra vydalo pro obyvatele návod, jak se během a po zemětřesení chovat. Letiště v Tiraně bylo dočasně uzavřeno pro poškození ranvejí a nyní je opět v provozu. Televizní diváci mohli také v přímém přenosu být svědky zemětřesení, když se zachvělo TV-studio News24.

Lidé ve městech stojí na ulicích před troskami domů, nevěřícně pozorují způsobenou škodu a sledují záchranné práce.

 

 

První obětí, o které píší albánská média, se stal Kritian Preci. Nedávno byl po pěti měsících propuštěn z vězení, když se zjistilo, že jde o justiční omyl.

Na tragédii reaguje i Česká republika.

reklama

reklama