VIDEO: Ženě odstraňovali nádor na mozku, ona u toho hrála na housle

Třiapadesátileté umělkyni našli v roce 2013 nádor na mozku, který jí postupem času začal komplikovat život. Agresivní tumor rostl v oblasti, která kontroluje pohyb levé ruky, a musel jít ven. Žena hrála při operaci na housle, aby se lékaři lépe orientovali v oblastech mozku, které k hraní potřebuje.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Ženě odstraňovali nádor na mozku, ona u toho hrála na housle (ZDROJ: CNN)

reklama

Dagmar Turnerová je houslistka u britského orchestru Isle of Wight Symphony Orchestra. Tumor na mozku jí objevili po incidentu, který se jí stal právě při vystoupení s orchestrem v roce 2013. Během představení dostala žena záchvat a zhroutila se.

Diagnostikovali jí gliom 2. stupně. Díky radioterapii, kterou Turnerová musela podstupovat, rostl tumor pomalu. Na podzim minulého roku se ale ukázalo, že se nádor rapidně zvětšil a je čím dál více agresivní.

Profesor Keyoumars Ashkan, neurochirurg z nemocnice King’s College Hospital, pacientce doporučil okamžité odstranění nádoru, který se nacházel v blízkosti oblasti, která řídí pohyby levé ruky. To také ovlivňovalo ženiny schopnosti hry na hudební nástroj. Profesor Ashkan, mimo jiné, studoval hudbu a je skvělý klavírista. Pacientčinu vášeň ke hře na housle tedy naprosto chápal a v tomto ohledu naplánoval i celou operaci.

Před chirurgickým zákrokem jí tým lékařů podrobně zmapoval mozek a identifikoval oblasti, které byly při hře na housle aktivní. Plán byl pak jasný. Pacientka bude hrát na housle i v průběhu operace. Tím budou mít lékaři pod kontrolou, které části mozku při hře pracují a vyhnou se tak jejich narušení. Turnerová s tímto postupem souhlasila.

King’s College Hospital je jedním z největších center ve Velké Británii, které se zabývá nádorovými onemocněními mozku. „Každoročně odstraníme okolo čtyř set tumorů a během operace musíme velmi často s pacienty komunikovat. Toto bylo ale poprvé, kdy během mé operace hrál pacient na hudební nástroj,“ svěřil se profesor Ashkan.

Turnerové odstranili více než 90 % nádoru a vyčistili všechny oblasti, které by mohly mít špatný vliv na funkci pacientčiny levé ruky. „Housle jsou pro mě vášeň už od mých 10 let. Pomyšlení, že přijdu o tuto schopnost, bylo srdcervoucí, ale profesor Ashkan je sám muzikantem a mým obavám naprosto rozuměl. On a jeho tým celou operaci pečlivě naplánovali. Od mapování mého mozku až po polohu, ve které jsem musela při operaci být, abych byla schopná hrát na housle během operace. Díky nim mohu doufat, že se brzy vrátím k orchestru,“ řekla houslistka.

Tři dny po operaci byla Dagmar Turnerová propuštěná z nemocnice domů – zpět k manželovi a 13letému synovi.

reklama

reklama