VIDEO: Žloutenka se šíří z Liberecka i do okolí. Základem je hygiena, říká lékařka

Epidemie žloutenky typu A v Libereckém kraji trvá, hygienici tam evidují už 83 případů. Navíc se žloutenka pomalu šíří i do okolních regionů. Doktorka  Zuzana Kofferová v rozhovoru doporučila, jak riziko nákazy snížit.
Rozhovor s libereckou praktickou lékařkou Zuzanou Kofferovou

Praktická lékařka potvrdila, že nakažení pacienti jsou například ve Středočeském kraji nebo na Královéhradecku, všichni na konci prázdnin navštívili Turnov, ohnisko nákazy.

Zatím není jasné, odkud se nákaza vzala, podle hygieniků se nakazily desítky lidí najednou, pravděpodobně prostřednictvím kontaminované potraviny nebo vodního zdroje. 

Dobrou zprávou ale je, že nové případy už se neobjevují takovým tempem, jako ještě před týdnem nebo před dvěma. Žloutenka typu A má inkubační dobu padesát dní a ta už zřejmě u všech lidí nakažených v první hromadné fázi uplynula. Teď je podle lékařů důležité dodržovat maximální hygienu, mýt si důkladně mýdlem ruce po návštěvě toalety a před jídlem. Pokud se žloutenka objeví v okolí, pak se vyplatí přidat i dezinfekci.

Podle lékařů se rozhodně vyplatí nechat se očkovat, i když očkování pojišťovny neproplácejí. Očkovaní mají klid až do konce svého života. Pokud už onemocníte, nedá se s tím prakticky nic dělat. Pacienti musí držet dietu, jíst vitamíny a především musí zhruba na týden do izolace, aby nákazu nešířili dál. Léky na žloutenku typu A, tedy virový zánět jater, neexistují.

reklama