VIDEO: Zoufalství rodičů onkologicky nemocného chlapce - úřady jim nepřiznaly příspěvek na péči

Tereza Kubienová nemá jednoduchý život, v sedmnácti měsících jí onemocněl syn Tobias rakovinou nadledvin. Boj o život malého chlapečka začal. Zároveň ale začal i boj s úřady o to, aby mu byl přiznán příspěvek na péči.
Matka nemocného chlapce popisuje tíživou situaci, ve které se nachází

reklama

‚‚Napoprvé nám ho zamítli, takže jsme se odvolali a čekali jsme asi rok. Pak nám schválili příspěvek v tom nejnižším, 1. stupni, na rok,‘‘ popisuje složité jednání s úředníky mladá maminka. 

Teď je Tobiasovi 5 let a o jeho zdraví se bojuje znovu. Zákeřná nemoc se vrátila v plné síle a přidaly se i metastázy na játrech. Chlapec má za sebou desítky chemoterapií, ozařování, operaci i léčbu kmenovými buňkami. Nemá vlasy, to je ale to nejmenší. Přišel o 15 zubů, které mu chemoterapie zničila tak, že mu je lékaři museli vytrhnout. ‚‚Je to velký bojovník, už toho tolik vydržel,‘‘ tvrdí chlapcovo okolí. Když se vrací z nemocnice domů, je podle rodičů slabý, zvrací, má průjem, jídlo mu maminka musí mixovat. Stará se o něj jako o batole. Tobias nesmí mezi ostatní děti, má zakázáno jezdit MHD, aby ho neoslabila nějaká infekce.

„Ještě než tehdy skončilo vyplácení příspěvku na péči, který jsme tak těžce vybojovali, okamžitě jsme ostravskou pobočku Ministerstva práce a sociálních věcí informovali, že se nemoc vrátila a že Tobíkův stav je snad ještě horší. A co myslíte? Odpověděli nám, že nic nedostaneme, že je nemoc v remisi a že je Tobík schopný se o sebe postarat přiměřeně svému věku. Což rozhodně není pravda,‘‘ rozčiluje se Tereza Kubienová. Přemýšlí, kde se stala chyba, rodiče přece vše doložili. Verdikt je podle ní nespravdelivý.

Sociální pracovnice Alice Picková z pražské Fakultní nemocnice Motol, se kterou se sice žena osobně nezná, ale se kterou se radila ohledně odvolání proti rozhodnutí, k tomu dodává: „Myslím si, že je pro ty rodiče náročné, když mají takhle nemocné dítě, aby ještě museli s úřady bojovat tímto způsobem. Tento příběh je velmi podobný případům, které znám od nás z Prahy, ačkoliv tohle dítko jsem osobně neviděla, protože se léčí v Brně.“ Podle ní všechny děti, jejichž léčba je v akutní fázi, mají ze zákona na příspěvek nárok.

Kontaktovali jsme i Ministerstvo práce a sociálních věcí, abychom zjistili, v čem je problém. Dostalo se nám pouze odpovědi, že ke konkrétním případům se vyjadřovat nebude.

reklama

reklama