Vinice u Mikulova poničil herbicid. Škoda může jít do milionů korun

Velký problém řeší v těchto dnech několik vinařství na jižní Moravě. Na začátku května jim část vinohradů měli zničit zemědělci. Ti prý neúmyslně při postřiku kukuřice použili chemický postřik, který v silném větru údajně zasáhl okolní vinice i část záhonků s rostlinami meduňky.
6. 5. 2018 ZPRÁVY: VINICE U MIKULOVA PONIČIL HERBICID, KTERÝ ZPŮSOBIL MILIONOVÉ ŠKODY
6. 5. 2018 ZPRÁVY: VINICE U MIKULOVA PONIČIL HERBICID, KTERÝ ZPŮSOBIL MILIONOVÉ ŠKODY

reklama

Ve vinařské obci Březí u jihomoravského Mikulova se vinaři o celé události nechtěli bavit na kameru. Nicméně podle jedno z nich může za zničení části vinic hnojení pole s kukuřicí herbicidem. V sousedství vinohradů totiž hospodaří taky zemědělci. Pesticid, který se používá k odstranění plevelů, ale třeba i pro urychlení zrání, však měl údajně traktorista začít rozprašovat na pole s kukuřicí v silném větru.

„Na Prvního máje je vše kolem krásně zelené a rozkvetlé. Ale ne všude!!! Při postřiku kukuřice herbicidem v opravdu silném větru, které nesmyslně prováděli polaři, došlo samozřejmě k úletu do okolních vinic a sadů!!! Výsledek??? Co vím, Vinařství Kadrnka, Kňourek, Kern, Šebesta, Filip Mlýnek a Mikrosvín Mikulov má silné poškození svých vinic, které zde mají, každý kolem 30 % až 50 % a místy i více,“ uvedlo Víno Kadrnka na sociální síti.

Drahé (víno) neznamená automaticky dobré

Proč dražší víno lépe chutná? Podle vědců nás obelhává náš mozek

Problém nehlásí jen vinaři

Vinaři marně během týdne vyhlíželi déšť, který mohl pochybení zemědělců alespoň částečně napravit. Jenže ten nepřišel a už šestý den tak sledují, jestli keře uschnou. A pak obraší nebo uhynou. Jak nám jeden z vinařů řekl, celkové škody můžou jít do milionů korun.

„Už jsem kontaktoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský a dnes to půjde oficiální cestou,“ doplnilo Víno Kadrnka na sociální síti. V rámci dobrých vztahů se údajně vinaři se zemědělci v těchto dnech domlouvají na případném odškodnění za zničené vinohrady a aleje. O trestním oznámení prý ale neuvažují.

Problém z této oblasti ale nehlásí jen vinaři. Zemědělci měli údajně postřikem zničit i část záhonků s rostlinami meduňky. Ty v okolí polí s kukuřicí pěstuje menší rodinná firma, která si paradoxně zakládá na tom, že její bylinky jsou bez použití chemie a k jejich růstu jsou výhradně používána přírodní hnojiva.

reklama

reklama