Vítězem ukrajinských voleb se stal Volodymyr Zelenskyj a říká: Prvním úkolem je osvobodit vojenské zajatce

Po sečtení 90,25 procent okrsků obdržel jednačtyřicetiletý rodák z města Kryvyj Rih 73,18 procenta hlasů a jednoznačně porazil současného prezidenta Petra Porošenka, který získal jen 24,6 procenta.
Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
AFP

reklama

První slova nový ukrajinský prezident určil konfliktu na východu země, když prohlásil, že jeho prvním úkolem je zajistit osvobození vojenských zajatců z vězení. „Děkuji Ukrajincům, kteří mě podpořili, i těm, kdo hlasovali jinak. Slibuji, že nikoho z vás nezradím,“ řekl dále ve svém proslovu k vítězství.

Mluvil také o tom, že zatím není prezidentem a mluví k lidem stále ještě jako obyčejný jejich spoluobčan. Své vítězství komentoval: „Sjednotili jsme naši zemi, naše životy, náš národ, to je to hlavní, co jsme dokázali.“ Dodal k tomu, že jeho vítězství se může stát modelem pro ostatní bývalé sovětské republiky, které se chtějí zbavit „zkostnatělé“ politiky. „Podívejte se na nás – vše je možné,“ prohlásil Zelenskyj. Uvedl, že plánuje rozsáhlé kádrové změny.

Zelenskyj bodoval zejména na východě a jihu Ukrajiny, kde ho volilo kolem 85 procent lidí, zatímco na západě získal 57 procent hlasů.

Vítězství s takovým rozdílem je hořkou porážkou pro Petra Porošenka, ten uznal prohru a Zelenskému telefonicky pogratuloval a nabídl případnou pomoc.

Bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta volby komentuje pro agenturu Sputinik slovy: „Myslím si, že taková nečekaná zdvořilost, téměř vstřícnost ze strany nynější hlavy Ukrajiny, která se ještě nedávno stavěla ke svému soupeři velmi agresivně, naznačuje, že politické síly, které stály za účastníky druhého kola – i Porošenkem, i Zelenským, se dohodly předem. Možná to jednou zjistíme.“ 

Západní média podle agentury Reuters uvedla, že vítězstvím herce a šoumena Ukrajina vplula do neznámých a nepředvídatelných politických vod, když jako politik nemá žádnou zkušenost.

 

MIrko Radušević

reklama

reklama