Vláda plánuje novou paušální daň. Ta by se týkala malých živnostníků

INTERVIEW: Alena Schillerová

Malí živnostníci by od roku 2021 mohli platit souhrnnou paušální daň

Živnostníci do jednoho milionu korun by mohli platit pouze jednu paušální daň, shodla se na tom koalice ANO a ČSSD v noci z úterý na středu. Spojovala by pojistné a daň z příjmů. Platit by mohla od roku 2021. Živnostníci do jednoho milionu korun by tak platili souhrnnou daň ve výši zhruba 5500 korun měsíčně. Podle místopředsedkyně Asociace malých podniků to má své výhody i nevýhody.

Ministerstvo financí vyslyšelo živnostníky a drobné podnikatele - OSVČ, které dlouhodobě žádaly o zjednodušení svých daňových povinností. Plánuje tak od 1. ledna 2021 zavést paušální daň.

Podle koalice ANO a ČSSD by změna měla přinést zjednodušení. Alena Schillerová, ministryně financí, navíc slíbila, že odvod na sociálním pojištění bude nejvyšší a daň nejnižší. Dodala, že „pokud se rozhodnou – bude to samozřejmě jejich volba, nebude to žádná povinnost – rozhodnou se pro paušální daň, pro paušální odvod, tak vlastně jednou platbou zaplatí finanční správě sociální pojistné, zdravotní pojistné a daň.“ Návrh chtějí dopracovat již za týden.

Alena Schillerová uvedla, že by do zdravotního pojištění mělo jít z celkové částky zhruba 2500 korun a na daň sto krorun. Zbytek by šel na sociální pojištění. Nový systém by měl platit od roku 2021.

Odvodové povinnosti by se tak vyřešily jedinou platbou, a to v předem stanovené výši. Prostřednictvím jedné platby by se živnostníci zbavili povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojistné. Poplatníkům by se tak zjednodušila administrativa. „Je strašně důležité, aby živnostníci měli lehčí život, aby celý ten blok placení odvodů byl méně náročný – aby se ulevilo finančním úřadům,“ řekla Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí.

Souhrnná daň by se měla projednat v rámci většího daňového balíčku na příštím koaličním jednání. ANO a ČSSD se vrátí také k zálohovanému výživnému.

Opozice by myšlenku daně i podpořila, ale změnila by některé parametry. Jan Skopeček, poslanec a člen rozpočtového výboru ODS, uvedl, že „se to stává výhodnější až pro živnostníky s obratem větším, přičemž logika paušální daně vede, že by měla sloužit a pomoci zejména těm nejmenším živnostníkům."

Někteří kritizují, že už paušální daň nebyla dávno zavedena.

Nevydělá na tom ani stát, ani živnostník, uvedla Pavla Břečková, místopředsedkyně asociace malých podniků

Asociace malých a středních podniků je toho názoru, že to má své výhody i nevýhody. Místopředsedkyně Pavla Břečková uvedla, že „to není pro každého živnostníka, je to pro malé procento živnostníků. Je to z toho důvodu, že hodně z nich využívá výdajový paušál - to je v případě, že má v současné době více než jeden milion. A milion je relativně malá suma. V případě, že živnostník bude platit daň, tak si neodečte žádné odečitatelné položky. Jako třeba na děti, na manžela."

Výhoda je podle místopředsedkyně v usnadnění administrativy. „Bude to spíše o tom, že je to komfortní instrument z hlediska administrativního. Zajímavé je na tom to, že by mu nehrozily žádné byrokratické překážky v podnikání ve smyslu kontrol a podobně. Touto jednotnou daní by se v podstatě vykoupil, nemusel by předkládat výkazy a podklady k podnikání," uvedla Pavla Břečková.

Tagy:
vláda Dan