Vláda posvětila zpřísnění podmínek pro mobilní operátory. Levnější ceny to ale prý nepřinese

Vláda ve středu schválila novelu telekomunikačního zákona. Ve zrychleném režimu by ji měl odsouhlasit t i Parlament. Novela má zvýšit pokuty pro operátory a zákazníkům umožnit rychlejší změnu poskytovatele služeb...
Telekomunikační zákon by zákonodárci měli schválit ve zkráceném režimu...
Telekomunikační zákon by zákonodárci měli schválit ve zkráceném režimu...
istockphoto.com

reklama

Sledujte aktuální dění i online. Na Prima PLAY - Zprávy

 

Čím víc se blíží volby, tím je tlak politiků na telefonní operátory úpornější. Jeden z klíčových bodů, který ve středu na vládě prošel, je proto i novela o elektronických komunikacích. A je to právě ten, který zlomil vaz ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi. Naopak premiér Bohuslav Sobotka /ČSSD/, který dočasně ministerstvo vede, si z něj tak trochu v těchto dnech udělal svoji osobní prioritu. Novelu by teď měl ve zkráceném řízení schválit také parlament, takže by se měla stihnout do říjnových voleb.

Co má novela zákona přinést?

Nový zákon má podstatně zlepšit postavení zákazníků mobilních operátorů. "Je zde právo odstoupit od smlouvy v případě zhoršení podmínek ze strany operátora," říká premiér Sobotka. Návrh obsahuje třeba i jednodušší změnu operátora - celý proces by měl trvat maximálně deset dnů. A Český telekomunikační úřad dostane také větší pravomoce. Bude moci rozdávat pokuty až do výše deseti procent z obratu firmy.

Volat ani surfovat levněji nebudeme?!

Nicméně podle zástupce operátorů novela nepřinese kýžené zlevnění mobilních tarifů a dat, které velmi vadí nejen zákazníkům, ale i politikům. V návrhu zákona není podle něj o cenách jediné slovo. „Na celé debatě je v uvozovkách nejvtipnější to, že ten zákon vůbec neřeší ceny jako takové. Ten zákon má ambici operátorům zvýšit pokuty, což jako asociace vnímáme velmi negativně," uvedl ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund v rádiu Impuls. A vysvětlil, že vyšší finanční sankce nepovedou k nižším cenám, ale logicky naopak sazby za volání zvýší.

Ve spolupráci s redaktory Zpráv FTV Prima

MOBILNÍ TARIFY ONLINE Kompletní srovnání aktuálních cen na trhu během jedné minuty...

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete na našem Facebooku. Přidete si nás...

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!