Vláda schválila novelu zákoníku práce. Řešila se i výše rodičovského příspěvku

Vláda dnes rozhodla o odvolání ředitele NÚKIB a představila Národní investiční plán. Dále schválila návrh novely zákoníku práce, která například zavádí tzv. sdílené pracovní místo. To by znamenalo více kratších pracovních úvazků třeba pro matky nebo seniory.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš
archiv FTV Prima

reklama

Ačkoliv byla tisková konference avizovaná na 14:30, předstoupili zástupci kabinetu před novináře asi o dvě hodiny později. Vláda dnes probírala například novelu zákoníku práce, rodičovský příspěvek nebo změnu volebního systému.

Odvolání ředitele NÚKIB

Vláda dnes - aniž by to avizovala dopředu – rozhodla o odvolání ředitele Národního úřadu pro kybernetickou informační bezpečnost Dušana Navrátila. Jako důvod uvedla „nedostatečné manažerské a komunikační schopnosti“.

Opozice přijala tento krok skepticky. NÚKIB loni například varoval před zaváděním technologie od čínské firmy Huawei do státní sféry. Letos označil za nebezpečí aktéry napojené na Ruskou federaci a Čínskou lidovou republiku.

„My tento problém řešíme už delší dobu. Podle našeho názoru nemá dostatečné manažerské a komunikační schopnosti, aby tento úřad rozvíjel,“ řekl premiér.

Vláda nicméně tvrdí, že NÚKIB a jeho funkci podporuje. Podle koalice se jedná pouze o personální změnu a Babiš uvedl, že chce zvýšit financování úřadu. Pro odvolání Navrátila hlasovali ministři jednomyslně.

Flexibilní pracovní úvazek

Pro jednodušší kombinaci pracovního a rodinného života navrhuje Ministerstvo práce a sociálních věcí zavedení tzv. „sdíleného pracovního místa“. V praxi by to znamenalo, že by jednu pozici vykonávalo více lidí. MPSV to považuje za krok ke zvýšení počtů kratších pracovních úvazků.

Dalším faktorem, na který návrh reaguje, je údajné problematické čerpání dovolené. Novela by totiž odvíjela nárok na výši dovolené podle odpracovaných hodin a ne dnů, jako je tomu doposud. To by se promítlo právě u zkrácených úvazků.

Celkem novela počítá asi s tuctem novinek. Česká vláda se při tvorbě zákona inspirovala v Německu a na Slovensku.

Změna volebního systému

Současný systém přepočítávání procent na mandáty zvýhodňuje velké strany na úkor těch malých. To se snažila urovnat změna volebního systému z pera KDU-ČSL, který vláda neschválila.

Lidovecká iniciativa má ambice vzít to nejlepší z poměrného volebního systému, který se v České republice využívá ve volbách do Parlamentu, a většinového volebního systému, kterým volíme prezidenta.

„Jeden poslanec hnutí ANO reprezentuje přibližně 19.000 voličů, já jako poslanec KDU-ČSL reprezentuji přibližně 29.000 voličů, poslanec nejmenší strany ve Sněmovně reprezentuje astronomických skoro 44.000 voličů. Je zjevné, že váha jednoho hlasu není v souladu s Ústavou,“ uvedl v listopadu předseda lidovců Marek Výborný.

Na problematiku současného systému upozornil nedávno spolek Milion chvilek pro demokracii, který vyzval opozici, aby přišla s možným řešením.

Investice za 8 bilionů

Premiér Babiš dnes zároveň představil Národní investiční plán na následujících deset let. Ten by měl celkem vyjít na 8 biliónu korun. Peníze by měly jít podle slov premiéra například z evropských fondů nebo od soukromých subjektů. Místopředseda Hamáček (ČSSD) věří, že se na něm bude muset podílet i stát a vláda bude muset řešit, kde na to vezme peníze.

Podle opozice je ale tento plán nereálný. Kromě toho, že podle některých poslanců nejsou představené částky realistické, také kritizují to, že je příliš obecný a neobsahuje konkrétní kroky.

Rodičovský příspěvek

Téma, které koalici rozděluje, je výše rodičovského příspěvku. Po schválení jeho navýšení se Poslanecké sněmovně zákon vrátil s úpravami. Senátoři chtějí, aby mohli vyšší podporu čerpat i ti, kteří už původní výši vyčerpali, ale pořád se starají o dítě do 4 let.

Maláčová tvrdí, že jsou všichni poslanci sociální demokracie pro senátorskou verzi. „Pokud jsme všichni zvedli ruku pro jeden rozpočet, bylo by to nestandardní,“ oponoval následně Babiš. Obě strany to budou ještě probírat ve svých poslaneckých klubech.

Vládní kabinet dnes také jednal například o odebrání možnosti přerušit výkon trestu na jeden rok čerstvým matkám, omezení vyplácení dávek v hmotné nouzi z pera SPD nebo návrhu zákona proti „energetickým šmejdům“, kteří vydělávají na seniorech.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!