Vláda zvýší platy pracovníkům ve státní sféře o 1500 korun. Nejvíce si polepší uklízečky, kuchaři či knihovníci

Vláda zvýší platy všem státním zaměstnancům o 1500 korun. Zároveň zruší první platovou tabulku, do které spadají profese jako např. kuchař či uklízeč. Ti dostanou ke zmíněné částce posunem do vyšší kategorie o dalších 3,5 % navíc. Nejméně výdělečné profese si tak přilepší nejvíce.
Vláda zvýší platy pracovníkům ve státní sféře o 1500 korun
Vláda zvýší platy pracovníkům ve státní sféře o 1500 korun
pixabay.com

reklama

Vládní koalice ANO a ČSSD se shodla na navýšení platových podmínek pro zaměstnance ve státní sféře. Zruší nejnižší platovou tabulku, ze které zaměstnanci automaticky postoupí o úroveň výše, což jim zvýší výplaty o 3,5 %. Zároveň také vláda plošně přidá všem 1500 korun.

 

 

„Dobrá zpráva je, že si nejvíce polepší ti, co na tom byli nejhůře, tedy uklízečky, kuchařky, uvaděčky,“ řekla na tiskové konferenci ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ti si po přechodu do druhé tabulky mohou měsíčně přilepšit kolem dvou tisíc korun.

Tyto změny se netýkají pedagogů a pracovníků ve zdravotnictví, jejichž platové podmínky řeší vláda zvlášť. „Na pedagozích se nic nemění, těm dál platy v objemu porostou v roce 2020 o 10 %,“ sdělila novinářům ministryně financí Alena Schillerová.

 

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tisková konference ke zvyšování platů

 

Ve finále tedy dostanou přidáno - kromě první tabulky, která se zruší - také zaměstnanci druhé a třetí tabulky, což jsou například pracovníci v Akademii věd ČR, Technologické agentuře ČR nebo sociální pracovníci. Kromě běžných státních zaměstnanců se navýšení týká i členů bezpečnostních složek.

Státní pracovníci mají zákonem nastavené platové podmínky. Celkem je pět platových tabulek, které jsou rozděleny podle typu zaměstnání – od uklízeček až po lékaře. Kromě druhu profese také hraje roli vzdělání a praxe.

Na kolik zvyšování platů vyjde státní kasu se podle MPSV neví, Schillerová ale před novináři řekla, že s tímto krokem počítala a v rozpočtu na to prostředky jsou. „Já jsem samozřejmě počítala, že mě čeká vyjednávání o platech a počítala jsem s tím, že tam musím mít určitou rezervu,“ sdělila na konferenci.

Přesun z první do druhé tabulky se týká také například pracovníků v kultuře. To ocenil současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který podle svých slov usiloval především o to, aby se posunuli do druhé platové tabulky lidé s vysokoškolským vzděláním pracující v kultuře.

„Považuji to za první velmi důležitý krok při sestavování rozpočtu,“ řekl novinářům Zaorálek, který také pochválil navýšení platových podmínek sociálním pracovníkům.

Předseda odborových svazů Josef Středula zase zdůraznil důležitost vyjednávání, která předcházela dnešnímu koaličnímu jednání a rozhodnutí. „Byla to korektní, tvrdá, místy až nekompromisní jednání, která ale dnes vyústila do finále,“ řekl na tiskové konferenci.

Zmínil také důležitost růstu platových podmínek pro učitele. “My si myslíme, že by měli dostat 10% navýšení tarifů,“ řekl Středula. Dodal také, že je ještě čekají jednání o minimalní mzdě, přičemž odbory požadují 15 tisíc korun.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Lubomír Zaorálek a Josef Středula ke zvýšení platů

 

O návrhu bude koalice jednat v rámci mimořádného zasedání Rady hospodářské a sociální dohody v pondělí 16. září 2019.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama