Vládě se ani napotřetí nepodařilo prosadit zvýšení daní. V debatě se bude pokračovat opět v pátek

Opozici se dnes znovu podařilo dlouhými a kritickými projevy zablokovat vládní daňový balíček. Šéf poslaneckého klubu hnutí ANO se sice pokoušel o prosazení návrhu na prodloužení jednání o daních až do sedmé hodiny večer. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura však návrh jménem opozičních klubů úspěšně vetoval. V jednání budou poslanci pokračovat v pátek po mimořádné schůzi, kterou ODS svolala k rodičovskému příspěvku.
Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna

reklama

„Ještě než začnu, zaznamenal jsem debatu o tom, jak je dlouhý legislativní proces. Nicméně u tohoto návrhu zákona zatím trvá přibližně čtyři měsíce, což určitě není nadprůměrná doba. Minule jsem avizoval a připomínal náš návrh zákona, který tady leží déle než dvanáct měsíců,“ navázal dnes na svůj páteční projev Zbyněk Stanjura (ODS). Ten se ve dvouapůlhodinovém projevu věnoval převáženě kritice technických rezerv pojišťoven. „Návrh míří k tomu, aby v zásadě odčerpal vlastní kapitál pojišťoven v hodnotě zhruba ročního zisku, u některých pojišťoven i několika ročních zisků. Zdanění sice odčerpá zisk každé pojišťovny, ale nedopadne na všechny subjekty proporcionálně podle jejich tržní velikosti zisku, nebo v jiném indikátoru,“ kritizoval poslanec ODS zdanění rezerv. 

Podaří se zvýšit rodičovský příspěvek? 

Jakmile Stanjura domluvil, pokusil se poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO) protlačit, aby sněmovna o daňovém balíčku jednala až do večera. To ovšem úspěšně Stanjura vetoval. Neprošel ani návrh místopředsedkyně klubu ČSSD Kateřiny Valachové. Ta požadovala, aby se ve čtvrtek jednalo jak o zvyšování daní, tak o zvýšení rodičovského příspěvku. Opozice chce ovšem zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 300 tisíc schvalovat zvlášť. Proto ODS svolala na páteční ráno mimořádnou schůzi. 

Vyšší daně z cigaret a alkoholu 

Vládní balíček má od ledna zvýšit o desetinu spotřební daň z cigaret a tabáku. O třináct procent pak z lihu. Veřejnému rozpočtu by tak měl podle Ministerstva financí každoročně přinést přes deset miliard korun. U zvýšení daně z cigaret vláda odhaduje příští rok přínos do státní kasy 7,7 miliardy korun, v roce 2021 pak 9,2 miliardy. U lihu by se měly roční výnosy zvýšit o jednu miliardu korun. Láhev tvrdého alkoholu zdraží přibližně o 9 korun. Opatření se netýká piva a vína. Tabákové firmy pak předpokládají růst ceny za krabičku o 12 až 13 korun.

Větší zdanění hazardu a poplatek za vklad do katastru 

Kromě alkoholu a cigaret počítá navrhovaný daňový balíček také se zvýšením sazby daně u hazardu, a to na 25 až 30 procent podle typu hry. Nově by lidé také měli zdaňovat výhry nad 100 tisíc korun. Vládní balíček počítá i se zvýšením poplatku za vklad do katastru nemovitostí z 1000 na 2000 korun.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!