Vladimir Putin přivítá Kim Čong-una na summitu ve Vladivostoku. Budou řešit bilaterální vztahy i jaderné zbraně

V době, kdy dialog o jaderném odzbrojení mezi USA a Severní Koreou uvízl na mrtvém bodě, se může důležitým prostředníkem v rozpohybování této patové situace stát Rusko. A jako první krok k tomu má posloužit summit ve východoruském Vladivostoku, kam svým obrněným vlakem dnes dorazil severokorejský vůdce, aby zítra jednal s prezidentem Ruska. O setkání státníků informují světové agentury i přední světová média.
Kim Čong-un v Rusku
Kim Čong-un v Rusku
AFP News agency

reklama

Kimův speciální obrněný vlak, který jede průměrnou rychlostí okolo 60 kilometrů za hodinu (zřejmě z důvodu nadměrné váhy, která souvisí s neprůstřelností všech vagónů), ujel cestou ze severokorejského Pchjongjangu do východoruského Vladivostoku 684 kilometrů.

Summit se uskuteční na poloostrově právě nedaleko města Vladivostok. Rusko dokonce speciálně pro Kimovu limuzínu, která byla příliš velká na stávající cestu, upravilo a rozšířilo příjezdovou cestu z vlakového nádraží ve Vladivostoku.

Bilaterální vztahy i jaderné odzbrojení

Poradce Vladimira Putina Jurij Ushakov podle serveru Deutsche Welle potvrdil, že kromě bilaterálních rusko-severokorejských vztahů, včetně těch ekonomických, bude hlavním tématem jednání jaderné odzbrojení Korejského poloostrova. „Rusko má v úmyslu pomoci ve všech směrech s konsolidací pozitivních tendencí,“ uvedl Ushakov.

Bude se jednat o první oficiální setkání Vladimira Putina s Kim Čong-unem od jeho nástupu do funkce v roce 2011. Od loňska, kdy Kim začal více rozvíjet diplomatické snahy, zvalo údajně Rusko severokorejského vůdce několikrát. Toho na aktuální jednání do Vladivostoku doprovází řada vysokých úředníků, například šéf tamní diplomacie Ri Jong-hoa nebo náměstkyně ministra zahraničí Čche Son-hui.

Trump - Kim summit Hanoj foto youtube

Summit Kim-Čong-un – Donald Trump skončil velmi rychle. Trump nezíská Nobelovu cenu

Pro Rusko údajně není ani tak důležitá denuklearizace jako spíše stabilita na Korejském poloostrově, myslí si Konstantin Aslomov z Centra pro korejská studia z ruské Akademie věd. Podle něj Rusko nepotřebuje na svých hranicích další konflikt. Aslomov také poukázal na to, že setkání je primárně snahou Kima o „diverzifikaci zahraniční politiky“ země, nikoliv pokusem Moskvy ukázat, že by mohla být užitečnějším prostředníkem v denuklearizačních rozhovorech, než byly USA.

Napětí na obou stranách Pacifiku

Setkání ruské a severokorejské hlavy státu přichází v době, kdy se zastavil dialog mezi Spojenými státy americkými a Severní Koreou. Na druhém a zatím posledním summitu mezi těmito zeměmi v únoru v Hanoji severokorejští úředníci ukončili jednání. Podle vyjádření USA požadovala Severní Korea zrušení všech sankcí uvalených na zemi v souvislosti s jaderným programem a programem ohledně balistických raket.

Tento měsíc pak Pchjongjang oznámil, že testoval novou „taktickou řízenou střelu“, čímž zřejmě země chtěla demonstrovat svoji sílu.  Severokorejci rovněž požadují, aby s denuklearizačních rozhovorů odstoupil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, kterého obvinili z „mluvení nesmyslů“ a „bezohlednosti“.

reklama

reklama