Vládní škrty zahltí sociální pracovníky. Jeden bude řešit až tisíc případů

Radní hlavního města Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová vyzvala vládu k dofinancování obecní sociální práce. Obce dostaly letos jen 20 % z potřebných prostředků na sociální práci, která je tak na obcích v kritickém ohrožení. K tématu nám poskytla rozhovor.
úřad spisy - ilustrace
úřad spisy - ilustrace

reklama

Koho to nejvíce postihne?

Tak nejvíc to postihne občany, pochopitelně. Ty obce by měly mít otevřeno jen v pondělí a čtyři dny bude zavřeno. Sociální práce na obcích je přitom stavebním kamenem celého systému.  

Co to konkrétně to znamená pro pracovníky těchto odborů? Propouštění, snížení mezd, kumulace práce?

Po schůzce ministryně práce a sociálních věcí Maláčovou /ČSSD/, deseti radních a dalších to vypadá, že například Praha 8 bude muset propuštět. Jde i o ohrožení sociálně - právní ochrany dětí, i tady dostanou o 250 milionů korun méně. A vláda chce dál škrtat. Podle mě jde o katastrofický scénář.

Z celkové částky 90 747 646 korun, nutné na zajištění obecní sociální práce v Praze, ministerstvo letos v rámci dotací poskytlo hlavnímu městu pouhých 17 179 417 korun.

Ti stávající sociální pracovníci budou zahlceni?

V Praze dnes je na jednoho pracovníka 170 - 200 otevřených případů, vynásobte si to pěti... s tím se nedá dělat nic.

Ministryně Schillerová už zareagovala na vaši zádost o schůzku? Doposud nereagovala...

Omluvila se z pátečního jednání, chci jí poslat dopis a znovu se s ní pokusit setkat. Mám pověření i od zastupitelů Prahy k jednání s ní.

A jak to řeší státy kolem nás?

Zatímco Česká republika dává na tuto oblast pouhých 12 procent rozpočtu, jen v sousedním Slovensku je to 16 procent a například v Rakousku celých 22 procent, dodává radní Johnová. Stát bohužel nechce dát peníze. Vedení hlavního města se bude snažit najít prostředky pro stabilizaci systému, jak nám potvrdil primátor Prahy Zdeněk Hřib /Piráti/.

ROZHOVOR:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Radní hl.města Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová

 

Romana Navarová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!