Vodohospodáři chtějí změnit způsob účtování. Voda možná zdraží těm, co jí spotřebují málo

Pokud rádi jezdíte na chalupu nebo chatu, odpočinek na venkově se na vodném a stočném možná prodraží...
Bude se zdražovat voda těm, co jí spotřebují málo?
Bude se zdražovat voda těm, co jí spotřebují málo?
istockphoto.com

reklama

Sledujte Zprávy FTV Prima každý den v 18.55 hodin nebo po odvysílání na Prima PLAY - Zprávy.

 

V současné době platí většina lidí pouze tu vodu, kterou skutečně spotřebuje. Jak ale zjistil server Idnes.cz, Sdružení oboru vodovodů a kanalizací by to chtělo změnit na takzvanou dvousložkovou cenu vody. To znamená, že by část faktury tvořila platba za odebranou vodu a zbytek by byl paušální poplatek. To by samozřejmě bylo pro ty, kteří spotřebují například na chatě jen minimum vody, poměrně nevýhodné.

Zatím jen nápad...

My jsme celou věc prověřovali jak na ministertvu financí, tak i na ministerstvu zemědělství, a zjistili jsme, že se zatím jedná pouze o nápad. Žádná oficiální jednání zatím nezačala. To nám ostatně potvrdili i samotní vodaři, kteří chtějí změnou účtování dostat do vodohospodářství peníze, které v něm podle nich chybí. "Náklady na výrobu a dodávku pitné vody, jakož i třeba čištění odpadních vod, obsahují náklady, které jsou ze značné části paušální, fixní, nebo-li nemají přímou souvislost s odebraným množstvím pitné vody," říká Filip Wanner ze Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR.

Jiný kraj, jiný mrav

Nicméně, v konečném důsledku vždy záleží na rozhodnutí vlastníků jednotlivých vodáren, jakou formu účtování zvolí, což se samozřejmě může napříč kraji lišit.

Marcela Svobodová, reportérka Zpráv FTV Prima

NÁŠ TIP: Efektivní úspory za energie? Najděte nejvýhodnějšího dodavatele ve vašem kraji. Srovnání cen elektřiny a plynu na Prima Rádci

reklama

reklama