Vojáci neviditelní termovizí? Vědci vyvíjejí speciální termoregulační uniformu z metamateriálu

Vědci vyvinuli speciální přenositelné zařízení, které jako tělísko rychle ochlazuje nebo zahřívá objekt tak, aby jeho teplota při pohledu termovize odpovídala okolním teplotám a byla tak zamaskována tělesná teplota. O nové vychytávce informoval server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Tato technologie navržená jako bezdrátová může být zabudována napřkald do textilie a je schopna zvýšit teplotu z 50 na 100 stupňů Fahrenheita (z 10 na 38 stupňů Celsia) za méně než minutu.

Na metamateriálu založená kamufláž

Vývojáři si kladou za cíl vyvinout bundu s použitím zmíněných materiálů, která by byla neviditelná pro senzory detekující teplo, jako jsou třeba některé typy brýlí s nočním viděním.

„Na metamateriálu založená tepelná kamufláž je velkým příslibem, ale její aplikace na lidský subjekt musí být teprve realizována,“ píše se ve studii publikované v časopise Advanced Funcional Matrials (Pokročilé funkční materiály) kalifornskou univerzitou v San Diegu.

„Přímá regulace tepoty představuje kýženou strategii v realizování dynamicky přizpůsobitelné kamufláže v rámci širokého rozsahu okolní teploty, nicméně nositelný, nastavitelný a přizpůsobitelný termoregulační systém vhodný pro lidské subjekty zatím nebyl vyvinut,“ píší výzkumníci.

Ilustrační foto

Americká armáda chce, aby její vojáci viděli skrze zdi. Ke spolupráci na vývoji vyzývá experty z oboru

„Tato práce demonstruje nositelné a adaptabilní infračervené kamuflážní zařízení reagující na okolní změny teploty založené na termoelektrickém chladícím a ohřívacím efektu.“

I když se systém ochladí či zahřeje, člověk je v pohodlí

Navzdory tomu, že se vnější textilie buď ochladí, nebo zahřeje, vědecký tým tvrdí, že člověk, který ji má na sobě oblečenou, zůstane v pohodlné teplotě. Vnější vrstva zařízení je vyrobena z termoelektrických slitin – materiálů, které k teplotním rozdílům využívají elektřiny – vložených mezi pružné elastomerní pláty (elastomer je látka vyznačující se při normální teplotě velkou pružností). Může být napájen baterií a ovládán pomocí bezdrátového řídícího panelu.

Současná nejmodernější tepelná kamuflážní technologie sestává z povrchového materiálu, který absorbuje teplo z těla nositele (člověka) a odráží pouze tolik tepla, které odpovídá okolní teplotě. Zařízení nicméně pracuje pouze s předem stanovenou teplotou. Pokud dojde ke změně okolní teploty, technologie se stává zbytečnou.

Co je metamateriál?

Takzvaný metamateriál je uměle vyrobený kompozitní materiál, jenž díky své vnitřní struktuře získává nové neobvyklé vlastnosti, ať už elektrické, magnetické nebo optické, které se u klasických přírodních látek neobjevují.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!