Volby 2017: Hnutí ANO válcuje konkurenci! Jaká nálada panuje ve volebních štábech přímo od našich reportérů

Volby aktuálně

Po sečtení dvou třetin okrsků dál výrazně vedlo ve sněmovních volbách hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše se ziskem 31 % hlasů. Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury mělo na druhém místě 11,3 %. Následovala ODS, kterou zatím volilo 10,4 % voličů. Do dolní komory by se podle průběžných výsledků dostalo osm stran. Do hry se vrátilo hnutí Starostové a nezávislí. NaopakTOP 09 by z dolní komory vypadla. Reportéři Zpráv FTV Prima bedlivě sledují aktuální dění ve volebních štábech politických stran a hnutí.

ČSSD zatím nepovede vyjednávání o vládě, se ziskem okolo osmi procent by to bylo podle ministra vnitra a úřadujícího šéfa sociální demokracie Milana Chovance úsměvné. Chovanec to řekl novinářům při příchodu do pražského Lidového domu. Zároveň počítá s tím, že strana se zkonsoliduje v opozici a v řádu měsíců uspořádá mimořádný sjezd, který zvolí nové vedení.

Kdo zde po volbách zasedne a jak náročné bude vyjednávání o vládnoucí koalici?

Velké povolební vyjednávání: Kdo bude příští čtyři roky u vládnoucího kormidla?

Bartoš vyloučil spolupráci s Babišem i tichou podporu jeho vlády

Předseda Pirátů Ivan Bartoš po sečtení volebních výsledků v třetině okrsků zopakoval, že jeho strana vyloučila vládní spolupráci s ANO i tichou podporu tohoto hnutí kvůli trestně stíhaným představitelům Andreji Babišovi a Jaroslavu Faltýnkovi. Za důvěryhodné naopak považuje politiky hnutí STAN. Ve třetině sčítání se výsledek Pirátůpřiblížil deseti procentům.

Pokud ANO, komunisté a hnutí Svoboda a přímá demokracie dohromady posbírají ve volbách víc než polovinu hlasů, bude to porážka, ať už se dostane TOP 09 do Sněmovny, nebo ne. České televizi to po sečtení zhruba čtvrtiny volebních okrsků řekl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. O tom, zda bude pokračovat v čele strany, bude informovat v úterý předsednictvo.

Volby 2017

Sledujte aktuální výsledky voleb roku 2017

Farský považuje průběžné výsledky voleb za trochu děsivé

Volební lídr hnutí Starostové a nezávislí Jan Farský považuje průběžné výsledky voleb za trochu děsivé. Novinářům to řekl po příchodu do pražského volebního štábu strany. Podle něj nebude záviset ani tak na výsledcích jednotlivých stran, ale na tom, jestli demokratické strany budou mít dohromady ve Sněmovně většinu.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek není nadšený z průběžných výsledků KDU-ČSL ve volbách. Po sečtení poloviny okrsků měla strana šest procent, Bělobrádek by tuto hranici rád překročil. Připustil, že o část voličů mohli lidovci přijít kvůli letnímu rozpadu volební koalice s hnutím Starostové a nezávislí (STAN).

Místopředseda KSČM Pavel Kováčik nepovažuje výsledek KSČM za dobrý. Po sečtení poloviny hlasů sice překonala ČSSD, ale měla podporu devíti procent, což Kováčik označil za Pyrrhovo vítězství. Nevyloučil ani nevyvrátil možnost, že by KSČM podporovala menšinovou vládu hnutí ANO.

Autor: sou, ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama