Volby do EP: Začíná se taktizovat

Předseda liberální skupiny v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt oznámil, že může s poslanci Emmanuela Macrona vytvořit novou centristickou skupinu. Znamená to, že aliance liberálů a demokratů za Evropu (Alde) se v budoucím parlamentu připojí k Macronovým 22 poslancům.
EP logo
EP logo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Očekává se, že tato skupina bude mít 102 ze 751 parlamentních křesel, čímž by byla největší.

Je to poprvé za 40 let kdy dvě klasické strany, socialisté a konzervativci nebudou mít většinu. To znamená, že bez vzájemné výpomoci nebude již možná pevná proevropská většina. Není to možné bez vytvoření nové centristické skupiny. Je jasné, že dnes večer nadejde historický okamžik, neboť v EP vznikne nová mocenská rovnováha.

Server deníku The Guardian na základně zveřejnil celkový exit polls, ze kterého vyplývá, že evropské pravostředové a levostředové strany mohou ztratit 92 křesel. Jde o dva největší bloky.

Server jmenuje možné zisky pro liberální strany a Zelené. Jen omezený zisk se předvídá pro stranu Nigela Farageho. Předvídaný velký boom ultrapravicových stran se neočekává a mají získat jen o jedenáct křesel více než minule.

Guradian upozorňuje, že strany se mohou přeskupovat, a proto se tato prognóza se musí brát s rezervou.

Mirko Radušević

Reklama
Reklama