Volby Katalánska o nezávislost: Voliči se střetli se španělskou policií. Ta na místní střílí gumovými projektily

Podle katalánské vlády už si policejní zásah vyžádal přes 460 zraněných. Zatímco španělská policie brání voličům vstoupit do volebních místností, ti se snaží odevzdat svůj hlasovací lístek za každou cenu. Španělská vláda ale dále trvá na tom, že volby jsou nezákonné a dělá vše proto, aby jim zabránila.
ilustrační foto- kátalánské nepokojea
ilustrační foto- kátalánské nepokojea
youtube/Nová buržoazie News

reklama

V několika městech Katalánska se lidé přes policii nemůžou dostat do volebních místností. To vedlo ke střetům s policií. I katalánský premiér Carles Puigdemont měl původně hlasovat v obci Sant Julia de Ramis, ale nakonec musel svůj hlas odevzdat ve vesnici Cornella del Terri.

Centrální vláda vyslala do oblasti Katalánska kolem stovky policejní jednotek za účelem zmařit referendum o nezávislosti.  Policisté  došli již tak daleko, že na obyvatele Barcelony stříleli gumové projektily.

Katalánští představitelé podle agentury Reuters a AFP informovali o více jak 460 místních, kteří utrpěli při policejních akcích proti referendu poranění. Několik lidí bylo podle agentury AP po potyčkách u jedné barcelonské volební místnosti zadrženo. Španělské ministerstvo vnitra pak hovoří o 11 zraněných policistech.

Vláda ale stále trvá na tom, že referendum je nezákonné a neplatné. O odtržení jednoho z nejvýznamnějších regionů nechce Španělsko ani slyšet. Na tiskové konferenci se španělský místopředseda vlády Soraya Saenz de Santamaria zastal ochránců zákona a uvedl, že policie jednala profesionálně a přiměřeně dané situaci.

Na druhé straně katalánský vůdce Carles Puigdemont odsoudil akci vnitrostátní policie, která zamířila do Katalánska, aby zabránila hlasování. „Neoprávněné použití násilí nezastaví vůli katalánského lidu,“ řekl Puigdemont novinářům.

Nad činy policistů kroutí hlavou i obyvatelé Katalánska. „Dnes jsem viděl nejhorší jednání, které vláda může udělat lidem své země,“ řekl jeden z místních.

Tendence na odtržení Katalánska od Španělska znovu výrazně ožily v několika posledních měsících. Své rozhořčení ale dávají Katalánci najevo již řadu let.

Katalánský region je jeden z nejvýznamnějších v celém Španělsku, díky turistickým letoviskům a umělecké historii. Zároveň je centrem mnoha společností od textilek po zemní plyn až po automobilky. Na hrubém domácím produktu se podílí Katalánsko téměř 20 procenty. Řada Katalánců tak má pocit, že se na nich přiživují chudčí části země. 

reklama

reklama