Volby na Filipínách: obchody s hlasy nebo nařčení prezidenta Duterteho z vazeb na syndikát

Právě probíhající filipínské volby jsou některými komentátory označovány jako referendum k tříletému vládnutí filipínského prezidenta Rodriga Duterteho. Ten je znám svým tvrdým bojem proti obchodu s drogami. Volby již nyní ovlivnily výbuchy, zprávy o nákupu hlasů, technické závady předvolebních výzkumů nebo informace, podle níž měl mít současný prezident vazby na obchod s drogami.
Ilustrační foto: Rodrigo Duterte
Ilustrační foto: Rodrigo Duterte
@Dutertenomics / Twitter

reklama

Ve volbách, které začaly dnes, Filipínci volí nové senátory, starosty a městská zastupitelstva. Favorizována je strana prezidenta Duterteho. Získání většiny v Senátu by současnému prezidentovi a jeho spojencům mohlo umožnit prosadit i některé ústavní změny, jako je třeba obnova trestu smrti. Opozice má v takovém případě obavy z přílišné koncentrace moci v rukou prezidenta a jeho spojenců.

V ulicích přes 250 tisíc členů ozbrojených složek

Volby provázejí přísná bezpečnostní opatření, když do více než 36 tisíc volebních okrsků po celé zemi bylo vysláno na 160 tisíc policistů a 98 tisíc vojáků, uvedla agentura DPA.

Úřady už zaznamenaly dva výbuchy granátu (z toho jeden v blízkosti jedné hlasovací místnosti), při nichž naštěstí nebyl nikdo zraněn. Vyšetřovatelé mají podezření, že incidenty měly vyděsit voliče a odradit je od voleb. V několika okrscích pak byl z důvodu problémů s hlasovacími přístroji zpožděn začátek voleb.

V předvečer voleb pak byl s více než 40 podporovateli zatčen kandidát na starostu v Quezon City kvůli podezření z nákupu hlasů. Do pondělí policie zatkla zhruba 200 dalších osob podezřelých z nákupu nebo prodeje volebních hlasů.

Rodrigo Duterte

Ukažte mi jediného inteligentního kněze, všichni jsou hloupí, pustil se do kněžích filipínský prezident Duterte

Obvinění z napojení na drogový syndikát

Současného filipínského prezidenta pak chvíli před začátkem voleb v rámci několika online videí (nazvaných Skutečný narco seznam) obvinil z vazeb na drogový syndikát muž s pseudonymem „Bikoy“.

Podle serveru CNN Bikoy, který se měl později údajně sám odhalit jako Peter Joemel Advincula, uvedl, že prezidentův syn a bývalý vicestarosta Davao City Paolo Duterte, bývalý prezidentův zvláštní asistent a současný senátorský kandidát Christopher „Bong“ Go a Duterteho zeť a manžel starostky Davao City - Sary Duterteové - Manases Carpio byli „hráči“ v drogovém syndikátu.

Advincula měl být dle svých slov dříve rovněž součástí syndikátu coby jeho účetní. Syndikát měl operovat v regionech jižního Luzonu a Visayas a Advincula má disponovat údajně kompromitujícími transakčními záznamy.

Prezidentův mluvčí Salvador Panelo označil kauzu za černou propagandu

Bikoy ve videích jako důkaz uvedl informaci o zvláštních tetováních, které má mít na zádech Paolo Duterte (Alpha Tierra 0029) a Christopher Go a které mají představovat jejich krycí jména shodná s jím vlastněnými záznamy. V reakci na to Christopher Go na veřejnosti ukázal svá záda, aby vyvrátil, že na nich má tetování. Paolo Duterte tvrzení o tetování nepotvrdil, ani nevyvrátil.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!