Volby v Izraeli ovládla podle odhadů pravice. Zda Netanjahu sestaví vládu, ale není jisté

V Izraeli se v pondělí konaly už třetí parlamentní volby během necelého roku. Podle prvních odhadů vede Likud současného premiéra Benjamina Netanjahua. K parlamentní většině mu ale podle všeho bude scházet jediné křeslo. Není tak vyloučeno, že patová situace bude nadále pokračovat.
V Izraeli se konaly už třetí parlamentní volby během jednoho roku
V Izraeli se konaly už třetí parlamentní volby během jednoho roku
AP

reklama

Izraelci doufají, že třetí parlamentní volby v průběhu jednoho roku konečně rozlousknou patovou situaci a umožní jednomu z lídrů sestavit vládu. Největším soupeřem Netanjahuova pravicového Likudu (odhadovaných 36-37 křesel) je centristická strana Modrá a bílá Bennyho Gance (odhadovaných 32-33 křesel). K sestavení fungující vlády je zapotřebí, aby některá ze stran sama nebo v koalici obsadila 61 křesel ze 120.

Pokud by se Netanjahu stal premiérem, šlo by o rekordní páté funkční období v této pozici. Podle odhadů výsledků získaných na základě dotazování voličů u volebních místností získaly ale pravicové strany pouze 60 mandátů, informovaly izraelské televizní stanice. Do případné koalice by tak musel přibýt ještě jeden subjekt, což je podle odborníků značně nepravděpodobné. Naproti tomu středolevý blok vedený Gancem dosáhne podle odhadů pouze na 52 až 54 křesel. Krach při sestavování vlády přitom už nastal jak po loňských dubnových, tak následně i zářijových volbách.

Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér byl obžalován z korupce

Pondělní hlasování provázela nejvyšší účast od roku 1999. Ještě v neděli přitom panovaly pochybnosti o tom, zda se volby vůbec uskuteční. Mnoho voličů se totiž obávalo koronaviru, kterým se v Izraeli nakazilo 10 lidí.

Frustraci nad současnou politickou situací vyjádřil po vhození lístku do urny i izraelský prezident Reuven Rivlin. „Dnes nemám žádný důvod k oslavám. Nezasloužíme si další příšernou a špinavou volební kampaň, jako tu, co dnes skončila. A také si nezasloužíme tuhle nekonečnou nestabilitu. Zasloužíme si vládu, která bude pracovat pro občany,“ řekl Rivlin podle Times of Israel reportérům.

Jasněji o rozdělení mandátů bude v úterý ráno. Oficiální výsledky pak budou za několik dnů. Prezident Rivlin následně pověří jednoho z předsedů politických stran sestavením vlády. Ten bude mít na výběr nového kabinetu a jeho prosazení šest týdnů.

reklama

reklama