Volby v Rusku: V Moskvě částečný úspěch opozice. Celostátně vede Putinovo Jednotné Rusko

Výsledky s napětím očekávaných voleb gubernátorů a místních zastupitelů jsou ještě v pondělí sčítány. Za Moskvu se však již ví, že i přes taktizování vedoucí strany Jednotné Rusko uspěla do určité míry opozice se svojí protitaktikou „inteligentních voleb“.
Moskevské zastupitelství
Moskevské zastupitelství
foto Gosnovost

Podíváte-li se na stránky agenturního webu Ria-Novosti s přehledem již sečtených oblastí Ruska, až nápadně vítězí strana Jednotné Rusko. Pochopitelné je její vítězné tažení na Krymu nebo Sevastopolu, kdy proti volbám na Krymu podala EU protest.

V Rusku jde o hlasování v 85 regionech, a to v jediný den. Jednalo se o celkem pět tisíc voleb různých úrovní, včetně 13 zákonodárných sborů a v přímých volbách se volili gubernátoři v 16 krajích a městská duma ve 22 správních střediscích. Účast podle agentury TASS (https://tass.ru/politika/6856075) v těchto volbách bývá nízká a agentura uvádí, že byla kolem 31 %, když v roce 2016 byla 42 %.

Předsedkyně ústřední volební komise Ella Pamfilovová prohlásila za vítěze voleb ze zúčastněných 24 politických stran Jednotné Rusko s 35.148 (76,2 %) zastupiteli, druhé místo obsadili nezávislí kandidáti (5421 – 11,8 %), na třetím místě skončili komunisté (2333 – 5 %) a na čtvrté pozici je Žirinovského Liberálně-demokratická strana Ruska (1496 – 3,2 %). Celkem bylo zvoleno 46134 poslanců a hlav jednotlivých oblastí Ruska.

Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta Vladimira Putina, prohlásil, že volby byly úspěchem strany Jednotné Rusko, která prokázala v zemi svoji jednoznačnou převahu a výsledky do moskevského zastupitelství jsou svědectvím, že předpovědi politologů o protestních hlasech se nepotvrdily. Navíc sdělil, že vyšetřovací komise parlamentu – Státní dumy se bude zabývat možným vměšováním společností Google a Facebook do ruských voleb. Mluvčí společnosti Facebook odpověděl, že za dodržování zákonů jsou odpovědni inzerenti a Google prohlásil, že uváděná politická inzerce je v souladu s místními volebními zákony.

Boj o Moskvu

Zahraničí nasměrovalo svoji pozornost především na Moskvu, jak zde dopadnou volby poté, co se zde vzedmula vlna protestů, když volební komise odmítla podpisy většiny opozičních kandidátů. Boj o Moskvu vůbec není jednoduchý, neboť 12,5milionové město má ve svém zastupitelstvu pouhých 45 zastupitelů a navíc je představuje většinově pouze jedna strana. Není divu, že se strhl tvrdý předvolební boj. Opoziční předák Alexej Navalnyj přišel po vyloučení opozičních kandidátů s tím, aby Moskvané volili takzvaně „inteligentně“ a dali hlasy těm kandidátům, kteří mají největší šanci na úspěch proti straně Jednotné Rusko. Tato strana proti tomu zvolila taktiku, že své kandidáty maskovala jako nezávislé a nikoli jako straníky, aby zmátla voliče. Přesto se zdá, že opozici tah vyšel a do moskevského zastoupení se jí podařilo protlačit až třetinu svých zástupců. Zřejmě to inspirovalo server Gazeta.ru, že titulek k volbám zněl Senzace ve volbách: Kde prohrává Jednotné Rusko.

Současný moskevský starosta Sergej Sobjanin označil právě proběhlé volby za „velmi emotivní a opravdu konkurenční“. Volební kampaň podle něj proběhla „vášnivě“ a výsledek označil za „politicky rozmanitý, což by mělo městskému parlamentu prospět“. Při devadesátiprocentním zpracování volebních lístků opozice zabrala 19 procent křesel: 13 z toho komunisté, 3  Jabloko a 3 Spravedlivé Rusko. Výsledek je zatím předběžný a nepotvrzený.

 

Mirko Radušević

reklama