Volby v Rusku: V Moskvě částečný úspěch opozice. Celostátně vede Putinovo Jednotné Rusko

Výsledky s napětím očekávaných voleb gubernátorů a místních zastupitelů jsou ještě v pondělí sčítány. Za Moskvu se však již ví, že i přes taktizování vedoucí strany Jednotné Rusko uspěla do určité míry opozice se svojí protitaktikou „inteligentních voleb“.
Moskevské zastupitelství
Moskevské zastupitelství
foto Gosnovost
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podíváte-li se na stránky agenturního webu Ria-Novosti s přehledem již sečtených oblastí Ruska, až nápadně vítězí strana Jednotné Rusko. Pochopitelné je její vítězné tažení na Krymu nebo Sevastopolu, kdy proti volbám na Krymu podala EU protest.

V Rusku jde o hlasování v 85 regionech, a to v jediný den. Jednalo se o celkem pět tisíc voleb různých úrovní, včetně 13 zákonodárných sborů a v přímých volbách se volili gubernátoři v 16 krajích a městská duma ve 22 správních střediscích. Účast podle agentury TASS (https://tass.ru/politika/6856075) v těchto volbách bývá nízká a agentura uvádí, že byla kolem 31 %, když v roce 2016 byla 42 %.

Předsedkyně ústřední volební komise Ella Pamfilovová prohlásila za vítěze voleb ze zúčastněných 24 politických stran Jednotné Rusko s 35.148 (76,2 %) zastupiteli, druhé místo obsadili nezávislí kandidáti (5421 – 11,8 %), na třetím místě skončili komunisté (2333 – 5 %) a na čtvrté pozici je Žirinovského Liberálně-demokratická strana Ruska (1496 – 3,2 %). Celkem bylo zvoleno 46134 poslanců a hlav jednotlivých oblastí Ruska.

Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta Vladimira Putina, prohlásil, že volby byly úspěchem strany Jednotné Rusko, která prokázala v zemi svoji jednoznačnou převahu a výsledky do moskevského zastupitelství jsou svědectvím, že předpovědi politologů o protestních hlasech se nepotvrdily. Navíc sdělil, že vyšetřovací komise parlamentu – Státní dumy se bude zabývat možným vměšováním společností Google a Facebook do ruských voleb. Mluvčí společnosti Facebook odpověděl, že za dodržování zákonů jsou odpovědni inzerenti a Google prohlásil, že uváděná politická inzerce je v souladu s místními volebními zákony.

Boj o Moskvu

Zahraničí nasměrovalo svoji pozornost především na Moskvu, jak zde dopadnou volby poté, co se zde vzedmula vlna protestů, když volební komise odmítla podpisy většiny opozičních kandidátů. Boj o Moskvu vůbec není jednoduchý, neboť 12,5milionové město má ve svém zastupitelstvu pouhých 45 zastupitelů a navíc je představuje většinově pouze jedna strana. Není divu, že se strhl tvrdý předvolební boj. Opoziční předák Alexej Navalnyj přišel po vyloučení opozičních kandidátů s tím, aby Moskvané volili takzvaně „inteligentně“ a dali hlasy těm kandidátům, kteří mají největší šanci na úspěch proti straně Jednotné Rusko. Tato strana proti tomu zvolila taktiku, že své kandidáty maskovala jako nezávislé a nikoli jako straníky, aby zmátla voliče. Přesto se zdá, že opozici tah vyšel a do moskevského zastoupení se jí podařilo protlačit až třetinu svých zástupců. Zřejmě to inspirovalo server Gazeta.ru, že titulek k volbám zněl Senzace ve volbách: Kde prohrává Jednotné Rusko.

Současný moskevský starosta Sergej Sobjanin označil právě proběhlé volby za „velmi emotivní a opravdu konkurenční“. Volební kampaň podle něj proběhla „vášnivě“ a výsledek označil za „politicky rozmanitý, což by mělo městskému parlamentu prospět“. Při devadesátiprocentním zpracování volebních lístků opozice zabrala 19 procent křesel: 13 z toho komunisté, 3  Jabloko a 3 Spravedlivé Rusko. Výsledek je zatím předběžný a nepotvrzený.

 

Mirko Radušević

Reklama
Reklama