Volby v USA: Demokrati vrací úder! Nejmladší poslankyně a první muslimky míří do Kongresu

Po úterních kongresových a senátních volbách v USA připadne po osmi letech většina křesel ve Sněmovně demokratům. Republikáni podle aktuálních informací New York Times uhájí převahu v Senátu. V Kongresu zasedne historicky nejmladší poslankyně nebo první muslimky, napsala CNN.
Ilhan Omarová je jednou ze dvou muslimek, které jako první ženy svého vyznání usednou v americkém Kongresu
Ilhan Omarová je jednou ze dvou muslimek, které jako první ženy svého vyznání usednou v americkém Kongresu
Twitter@IlhanNM

reklama

Kromě zvolení 435 nových členů Sněmovny a třetiny ze sta senátorů, se konaly také guvernérské volby. v nich jsou zatím úspěšnější demokraté, kteří připravili republikány o sedm míst.

Sněmovnu ovládnou demokraté, Senát republikáni

Co se týká Sněmovny, demokraté mají podle CNN aktuálně 222 křesel, a připravili tak republikány již o více než 25 křesel oproti předchozímu uspořádání. V Senátu by naopak měli až 53 křesel získat republikáni, aktuálně mají většinu 51 míst.

Výsledky voleb odpovídají historickému vývoji, kdy voliči v průběhu prezidentování vyrovnávají rozložení „vládnoucích sil“ a přiklání se ke straně, jejíž kandidát momentálně není v Bílém domě.

New York

Další balíčky s podezřením na výbušniny: Clintonová, Obama nebo redakce CNN

V podobném smyslu se vyjádřila opoziční strana, která uvedla, že využije dolní komoru ke „kontrole a vyvážení“ Trumpovy agendy.

Demokraté by čistě teoreticky mohli využít kontrolu ve Sněmovně k vyšetřování prezidenta a potenciálně začít novou politickou bitvu před prezidentskými volbami v roce 2020.

Letošní volby a řada jejich „poprvé“

V Kongresu zasednou první původní Američanky  s indiánskými kořeny – Sharice Davidsová (národ Ho-Chunk) a Deb Haalandová (Pueblo of Laguna). Podle CNN v Kongresu zasednou také první dvě muslimky – Rashida Tlaibová a Ilhan Omarová, obě z demokratické strany. Nejmladší poslankyní v historii USA se stane devětadvacetiletá Alexandra Ocasio-Cortezová.

Demokratický kandidát v Coloradu Jared Polis byl zvolen guvernérem jako první politik, otevřeně se hlásící k homosexualitě. Oregonská demokratická kandidátka Kate Brownová bude pak vůbec první guvernérkou, která se otevřeně hlásí ke své bisexualitě.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!