Volby by vyhrálo ANO, druhá by skončila ODS. TOP 09 by se do sněmovny nedostala

Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR zveřejnilo nejnovější volební model. Ten ukazuje, jaké by získaly preference české politické strany, kdyby se volby konaly v dubnu. S náskokem 18 % by volby ovládlo hnutí Andreje Babiše.
Volební model duben 2019 CVVM
Volební model duben 2019 CVVM

reklama

Momentálně by volby do Poslanecké sněmovny s 32 % a velkým náskokem před ostatními vyhrálo hnutí ANO. Na druhém místě by se umístila ODS se svými 14 %. Piráti a ČSSD získali 12,5 % a společně tak obsadili třetí místo volebního modelu. Pátí v průzkumu CVVM skončili komunisté, kteří získali 11 %. Následuje SPD, která dosáhla 6 %. Pod pětiprocentní hranici, která je nutná k získání mandátu v dolní komoře Parlamentu, se dostaly strany KDU-ČSL (4 %), Starostové a nezávislí (3,5 %), TOP 09 (3,5 %) a Zelení (1 %). CVVM však podotýká, že u lidovců, Starostů a SPD nelze stoprocentně říct, zda by se do Poslanecké sněmovny dostali, či ne.

První čtyři příčky zůstaly od posledního, březnového průzkumu stejné. O 2,5 % si polepšila KSČM a lepší preference má i SPD. Zhoršení naopak zaznamenala především TOP 09 a KDU-ČSL.

Účast ve volbách by byla v dubnu 59 %. To je srovnatelné s 60% účastí v parlamentních volbách v roce 2017. S jistotou by šlo k volbám 34 % dotázaných, „spíše ano“ odpovědělo 25 %. Nulový zájem má 25 % respondentů a 10 % řeklo, že by k urnám spíše nešli. 

Za poslední rok nedošlo ve volebním průzkumu k žádnému většímu překvapení. Loni v dubnu bylo ANO bylo v průzkumu také nejsilnější stranou, měla o dvě procenta méně než nyní. Hnutí českého premiéra ustálo i kauzu Babiš junior, ke které došlo na podzim roku 2018, a stále si drží prvenství. Účast ve volbách se dlouhodobě drží kolem 60 %.

Kromě ANO mají nejvyšší preference dlouhodobě ODS a piráti. S jistotou také ve Sněmovně pravidelně průzkum počítá s ČSSD a KSČM. Kolem hranice pěti procent – tedy vstupenky do Sněmovny – dlouhodobě krouží STAN, TOP 09 a SPD. Strana zelených se konstantně pohybuje kolem 1 %.

CVVM, Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!