Volební zázrak? Ve třech okrscích odevzdali voliči více hlasů, než bylo obálek

Volební zázrak nebo jen omyl? Ve třech okrscích bylo v prezidentských volbách více odevzdaných hlasů než samotných voličů. Podle Českého statistického úřadu ale není možné zjistit, kde se staly chyby.
Ve třech okrscích odevzdali voliči více hlasů, než bylo obálek
Ve třech okrscích odevzdali voliči více hlasů, než bylo obálek
archiv FTV Prima

reklama

Počet odevzdaných hlasů převyšoval o pět počet obálek v pražských Bohnicích. Voliči tam totiž prý odevzdali 557 platných hlasů. Ale volební komise tam vydala 552 obálek. Chybu tam prý zjistila tamní volební komise, když přepočítávala platné hlasy.

„Volební komise kontaktovala Český statistický úřad. Konzultovala s nimi postup. Bylo rozhodnuto, že má komise odevzdat přesně obálky, jak byly odevzdány, a těch 5 lístků navíc také. S tím, že Český statistický úřad se potom s touto chybou vypořádá,“ uvedla pro zpravodajství FTV Prima mluvčí městské části Praha 8 Marcela Voženílková.

Volby na sociálních sitích

Alternativní výsledky voleb: Kdo by vyhrál na sociálních sítích?

Celkově se odevzdalo o devět hlasů více, než bylo rozdaných obálek

Podobný problém řešila i volební komise v Českých Budějovicích. Tam se odevzdané obálky odchýlily o jeden platný hlas. O tři hlasy více pak odevzdali i voliči v obci Litomyšl. „Členové volební komise vše při přepočítávání hlasů řešili se zástupci Městského úřadu Litomyšl a Českého statistického úřadu. Výsledky nakonec statistikům předali s oznámením o této události a bylo jim sděleno, že se jedná o propustnou chybu,“ upřesnil mluvčí města Michele Vojáček.

Podle Českého statistického úřadu může být jednou z možných příčin to, že hlasovací lístky mají tendenci se lepit. A člověk pak může nevědomky vložit více lístků do jedné obálky. „Pokud ani okrsková volební komise toto nezjistí hned při vyjímání hlasovacích lístků z úředních obálek, tak následně při dalším počítání již nemá možnost tuto nesrovnalost mezi údaji odhalit,“ dodala mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.

Podle statistického úřadu se ale celkově jednalo pouze o devět hlasů. A tento počet tak prý nemůže v žádném případě ovlivnit výsledky voleb.

reklama

reklama