Volnočasová studie naší nejmladší generace: Jak se baví naše děti

Jedná se o výzkum, který je součástí celosvětového šetření aktivit mladé generace. Díky tomu jednotlivé národní výzkumné týmy mohou své národní statistiky porovnat s daty od partnerů z dalších zemí. Jak jsou na tom dnes české děti?
Podle zprávy olomouckých sociologů Palackého univerzity se zdá, že české děti na tom nejsou až tak špatně: „České děti jsou aktivní. Svůj volný čas plní týmovými i individuálními sporty, činnostmi v uměleckých kroužcích nebo v mládežnických organizacích. To se týká 86 % školáků ve věku 11–15 let. Pouze každé sedmé dítě tak nemá žádnou pravidelnou volnočasovou aktivitu.“
Stejná studie ale naše děti kritizuje, když popisuje trávení delšího času u obrazovky elektronických zařízení. Ze studie plyne, že až čtyři hodiny i více stráví nezletilí sledováním televize a videí ve všedních dnech 19 procent chlapců a 15 procent dívek, o víkendech je to pak celá třetina chlapců a 27 procent dívek. Hraním her ve všedních dnech tráví čtyři a více hodin téměř každý čtvrtý chlapec (23 procent) oproti 9 procentům dívek. Dívky jsou naopak častěji na sociálních sítích nebo brouzdají na internetu. Mladá generace zároveň zvládá kombinovat několik takových aktivit souběžně.
Studie HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) souvisí se studiemi WHO (Světové zdravotnické organizace) věnované rovněž nezletilým. Z nich se dozvídáme další podrobnosti. Například zjistíme, že nejsme na tom tak špatně v mezinárodním srovnání pohybových aktivit, ale jsou země, které jsou na tom ve fyzické aktivitě dětí ještě lépe, jako je například Polsko, Slovensko, Rusko nebo Anglie a u chlapců Skotsko a Británie vůbec (viz graf).
Statistiky výzkumu nám ukazují určitá negativa, nad kterými je dobré se zamyslet. Uvádíme některá konstatování a data ze studie WHO (Světové zdravotnické organizace).
Nadváha a obezita
Výskyt nadváhy a obezity v dětském věku má vážné zdravotní důsledky v oblasti fyzické (kosterní, svalový, kardiovaskulární systém), psychické i sociální. Nadváhou nebo obezitou trpí přibližně pětina chlapců a desetina dívek. Ve všech věkových skupinách chlapci ve výskytu nadváhy a obezity výrazně převyšují dívky. Ve skupině třináctiletých je počet chlapců s nadváhou a obezitou třikrát vyšší než ve skupině dívek.
Níže je mezinárodní srovnání pro jedenáctileté chlapce:
Alkohol
Stejně tak se nelze chlubit a rodiče by si měli dát pozor na pití alkoholu u nezletilých a dospívajících. Podle výsledků studie Světové zdravotnické organizace zaměřené na pití alkoholu u dospívajících chlapců - jak ukazuje tabulka níže, jsou čeští nezletilci světovými rekordmany (červená šipka) v určité kategorii tzv. HED (Heavy episodic drinking - 60 gramů nebo více čistého alkoholu alespoň jednou za posledních 30 dní).