Von der Leyenová je šéfkou Evropské komise. Chce spravedlivější a propojenější Evropu

Poslanci Evropského parlamentu dnes zvolili do čela Evropské komise bývalou německou ministryni obrany Ursulu von der Leyen. Pro Leyenovou nakonec kromě evropských socialistů a lidovců zvedla ruku i frakce liberálů. Dohromady v tajné volbě získala 383 hlasů, proti hlasovalo 327 členů Evropského parlamentu. Zvedli pro ni ruku také zástupci hnutí ANO, TOP 09, lidovců a Starostů.
Ursula von der Leyenová v Evropském parlamentu
Ursula von der Leyenová v Evropském parlamentu
@Europarl_EN

reklama

„Leyenová je hlavně křesťanská demokratka a je přesvědčená Evropanka, což je jeden z důvodů, proč budeme společně překládat realitu našeho volebního slibu a nabídneme dnes Leyenové plnou podporu,“ řekl dnes v projevu šéf frakce lidovců Manfred Weber. Měl to být přitom on, kdo jakožto spitzenkandidat za frakci, která volby do Evropského parlamentu vyhrála, měl být vybrán do čela parlamentu. Nesouhlas ostatních evropských stran a zákulisní politika jednotlivých států nakonec rozhodla, že se předsedkyní Evropské komise stala poprvé v historii žena.

„Jsme tady dnes, abychom si vás poslechli, nechceme žádnou formu institucionální krize, která jen ještě více zpozdí změny, které Evropa tak nutně potřebuje. Ale chceme garanci, že v nadcházejících letech Evropa umožní (reformní) kroky, které budou potřeba,“ uvedla ve svém smířlivém projevu španělská socialistka Iratxe Garcia.

Méně smířliví byli ovšem ekologové. „Co potřebujeme, je jasná změna směru tváří v tvář třem akutním problémům, kterým čelíme - environmentálním, sociálním, demokratickým. Co se zdá, že navrhujete, jsou postupné změny a různé nekonkrétní nápady. Jsem si jistý, že pochopíte, že za současných podmínek vás ekologové v Evropském parlamentu nemohou podpořit,“ odmítl podporu Leyenové lídr ekologů Philippe Lamberts. „Chyběly nám prostě konkrétní nápady,“ později přiblížila radikální environmentalistka a úspěšná německá politička Ska Keller.

Zatímco pro levicové radikály z frakce ekologů byla Leyenová příliš neurčitá a málo zdůrazňovala ekologické reformy, tak pro frakci reformistů a konzervativců byla naopak příliš proevropská. „Minulý týden navštívila naši frakci a měli jsme opravdu dobrou diskuzi s pozitivním výsledkem, kolegové i já jsme byli spokojeni. Když jsme ale viděli Leyenové dopisy určené socialistům a takzvaným liberálům, tak to byl úplně jiný směr a myslím, že je to opravdu velké zklamání,“ řekl litevský politik a člen konzervativců Roberts Zíle.

Leyenová dnes představila svoji vizi spravedlivější, ekologičtější a propojenější Evropy. „Všichni zaznamenáváme klimatické změny, dopady online bankingu na důchodce v Irsku, dopady na dělnické profese v Polsku a ať už se to týká škol, firem, nemocnic, které se musí v Evropě zavírat, také zaznamenáváme demokratické změny,“ shrnula kandidátka jen některé problémy napříč Evropou.

Leyenová zároveň překvapila, když řekla, že by EU měla poskytnout Velké Británii další odkladný termín pro vyjednání lepší dohody v souvislosti s odchodem z EU. Spolu s tím zároveň připomněla, že jediná cesta EU je ta integrační: „Někteří se přiklánějí k autoritářským režimům, někteří se přiklánějí ke globálnímu vlivu, někteří se přiklánějí k protekcionismu, ale to nejsou opce pro nás, my si přejeme spravedlivý obchod, základní pravidla, protože víme, že je to pro nás pro všechny nejlepší. Musíme to řešit evropskou cestou,“ dodala. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!