Vrah z Toronta zabil 10 lidí kvůli sexuální frustraci. Splnil jsem misi, řekl při výslechu

V dubnu minulého roku Toronto šokoval útok, který spáchal pětadvacetiletý Alek Minassian. Autem najel do skupinky lidí, 10 z nich zabil a 16 zranil. Ve zveřejněném videu zachycujícím jeho rozhovor s policejním vyšetřovatelem a dvousetstránkovém přepisu muž odhalil, co jej vedlo k hrůznému činu.
Vrah Alek Minassian zabil při útoku v Torontu 10 lidí
Vrah Alek Minassian zabil při útoku v Torontu 10 lidí
Alek Minassian/LinkedIn

reklama

Minassian patřil do komunity tzv. incelů. Jedná se o hnutí sexuálně frustrovaných mužů, kteří jsou z důvodu nezájmu žen v nedobrovolném celibátu (anglicky involuntarily celibate, odtud název hnutí – poznámka redakce).

Hnutí získalo pozornost médií v roce 2014, kdy „zákládající otec“ hnutí, Elliot Rodger, zabil šest lidí v kalifornském městě Isla Vista a 14 zranil a poté spáchal sebevraždu. „Dnešek je dnem odplaty,“ napsal Rodger na svůj Facebook před útokem. Jeho terčem byly podle něj „rozmazlené, nafoukané blonďaté děvky“, které vinil ze svého nedostatku sexu.

Rodger vycházel z ideologie incelů, která rozděluje svět do několika skupin. Na jedné straně jsou samotní incelové, kteří jsou přehlíženi a zesměšňováni ženami, které nazývají Stacys. Jedná se v podstatě o jakoukoliv atraktivní ženu, která podle incelů dává namísto jim přednost hloupým, nicotným, ale svalnatým či bohatým „alfa samcům“, tzv. Chadům. Rodger se rozhodl pomstít se Stacys za to, že jsou prý zlatokopky a vybírají si špatné partnery.  

Dívky se mu vysmívaly

Odstartoval tak hnutí naštvaných mužů, ke kterým se hlásí i Misassian. Ten tvrdí, že byl s Rodgerem v kontaktu, stejně jako s dalším masovým vrahem, Chrisem Harperem-Mercerem, který ze stejných důvodů vraždil v Oregonu o rok později. Tyto kontakty nelze verifikovat, protože policie nemá možnost prolomit heslo do jeho mobilu a počítače, uvádí kanadská média.

Misassian tvrdí, že právě čin Rodgera jej radikalizoval. Za určující moment, který jej donutil k přípravě vraždy, označil v rozhovoru s policejním důstojníkem Robem Thomasem halloweenské oslavy z roku 2013. Minassian se během nich prý pokusil socializovat s dívkami, ty se mu však vysmály a raději odešly s „velkými chlapy“.

„Cítil jsem hněv, protože ony dávají svou lásku a pozornost odporným hovadům,“ řekl Minassian, který sám sebe považuje za „vrchního gentlemana“ a který prý nemá štěstí v lásce, protože je „příliš milý“.

Kanadský deník Toronto Sun poukazuje, že Misassian trpící Aspergerovým syndromem měl problémy se šikanou po celý svůj život. Na střední škole byl nazýván Chewbacca (chlupatý hrdina známý ze série Star Wars, v češtině známý jako Žvejkal – poznámka redakce) pro své zvláštní vrčivé zvuky.

Mladík trpěl nezájmem žen i navzdory tomu, že si dělal bakalářský titul z vývoje softwaru. Minassian si zvolil termín svého útoku 23. duben - den, kdy měl splnit své zkoušky, protože mu to přišlo „symbolické“.

Útok v Torontu

Vysokoškolský student v Torontu srážel dodávkou lidi na chodníku. Počet mrtvých stoupl na 10

    

„Chceme svrhnout Chady, což by donutilo Stacys, aby se rozmnožovaly s incely,“ vysvětlil během policejního výslechu Minassian důvody, které ho vedly k vraždění. Před jeho uskutečním na svůj Facebook napsal, že „revoluce incelů již začala“.

„To je den odplaty,“ myslel si prý, když si po pečlivém zvážení vybral svoji smrtící zbraň, bílou dodávku, kterou najel do lidí. Svoji jízdu smrti ukončil poté, co mu sklo potřísnil rozlitý nápoj a on se bál, že havaruje.

Minassian chtěl zemřít jako mučedník. Snažil se proto vzbudit dojem, že má zbraň ve své kapse, aby jej policie zabila, policista Ken Lam jej však zadržel. Za svůj nenásilný přístup byl poté oceněn odborníky.

Útok měl vyslat zprávu, že „incelové nemohou být utiskováni“. Minassian se dle svých slov po masakru cítil, jakoby „splnil misi“. Začátek očekávaného soudního procesu s Minassianem je naplánován na únor příštího roku.

Nový džihádismus

Vraždící panic se stal po svém hrůzném činu ikonou pro hnutí incelů, které jej vyzdvihovalo na svých stránkách. „Alek Minassian. Šiřte to jméno, mluvte o jeho oběti pro náš účel, oslavte ho, protože on dal svůj život pro naši budoucnost,“ stojí na jedné z nich.

Někteří odborníci se obávají, že incelové se budou Rodgerem, Harperem-Mercerem a Minassianem inspirovat a budou pokračovat v těchto útocích. Některá média nazvala hnutí v této souvislosti „novým džihádismem“.

Vzhledem k značné nenávisti, kterou chovají incelové vůči ženám, je poměrně kuriózní, že jeho počátky jsou spojeny právě se ženou. V roce 1993 jej založila kanadská studentka jménem Alana, která tak chtěla seskupit lidi, kteří jsou podobně jako ona v nedobrovolném celibátu v důsledku neschopnosti najít si partnera. Postupně se však hnutí transformovalo na svoji současnou, agresivní podobu.

 

Jan Hron

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!