Vražda íránského generála přinese na Blízký východ další roznětku. Očekává se íránská tvrdá odveta vůči USA a Izraeli

V Íránu byl vyhlášen třídenní smutek, když po americkém raketovém útoku na konvoj automobilů u bagdádského letiště zahynul velitel íránských elitních jednotek Kuds Kásim Sulejmání. Nejvyšší íránští představitelé už slíbili tvrdou odvetu. Američané mezitím nařídili okamžitou evakuaci svých občanů z Iráku.
Kásim Sulejmání
Kásim Sulejmání
repro foto AP

Útok byl nařízen přímo americkým prezidentem Donaldem Trumpem a navíc při útoku zahynul i zástupce velitele Abú Mahdí Muhandis. Na následky útoku zemřelo celkem devět lidí a několik bylo zraněno. Podle Pentagonu akce měla za cíl odradit Revoluční gardy (Kuds) od útoků proti Američanům v regionu, zejména proti diplomatům a vojákům v Iráku. Údajně byly tyto útoky plánovány.

Agentury charakterizují zavraždění Sulejmáního jako „potenciální bod obratu“ na Blízkém východě s tím, že se očekává odveta Íránu a sil, které v regionu podporuje. Myslí se tím především útoky na americké a izraelské cíle. Naše redakční spolupracovnice, expertka na Blízký východ, Tereza Spencerová přirovnává vraždu Sulejmáního, „jako kdyby někdo zabil šéfa CIA nebo Mosadu… Teherán mluví o aktu mezinárodního terorismu.“ Deník Al-Akhbar vycházející v Libanonu, který je označován za zastánce Hizballáhu, píše: „Je to válka“ a Sulejmáního označuje za mučedníka.

Protesty zachvátily přes 100 íránských měst

Při íránských protestech zemřely stovky lidí

Nejvyšší íránský duchovní vůdce Ajatolláh Alí Chameneí vyzval k třídennímu smutku a řekl, že zabití generála Sulejmáního jen zdvojnásobí motivaci odporu proti USA a Izraeli. Chameneí v íránské televizi pohrozil tvrdou pomstou, která „čeká zločince, kteří zabili Sulejmáního.“

Představitelé americké demokratické strany útok odsoudili s obavami o možné následky, zhoršení situace a ohrožení života Američanů. Nancy Pelosiová, demokratka a předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států, řekla, že prioritou je ochrana životů Američanů, které se takto ohrožují nepřiměřenou akcí a navíc dodala: „Letecký útok může vyvolat další nebezpečnou eskalaci násilí. Amerika a svět si nemohou dovolit, aby se zvyšovalo napětí k bodu, ze kterého není návratu.“

Sulejmání u bojové akce
Autor: Foto copy AP Sulejmání u bojové akce

Spojené státy nařídily evakuaci svých občanů

Americké velvyslanectví v Bagdádu jen několik hodin po raketovém útoku vyzvalo k okamžité evakuaci amerických občanů z Iráku. „Vzhledem ke zvýšenému napětí, jež panuje v Iráku a celém regionu, vyzývá americké velvyslanectví americké občany řídit se cestovními pokyny pro rok 2020 a okamžitě odjet z Iráku. Američtí občané by měli odcestovat letecky, jakmile to bude možné. Pokud se to nepodaří, pak pozemní cestou do jiných států,“ stojí v doporučení.

Americké ministerstvo zahraničí také oznámilo, že kvůli úternímu útoku na velvyslanectví v irácké metropoli úřad přerušil konzulární služby. „Američtí občané by se k velvyslanectví neměli přibližovat,“ stojí v prohlášení ministerstva.

Ceny ropy se po zprávě o Sulejmáního smrti zvedly o více než 4 procenta.

 

Mirko Radušević, ČTK

reklama