Vražda Němce v Chemnitzu: Jeden z podezřelých měl falešné doklady, město se připravuje na další demonstrace

Od minulého víkendu panuje v saském městě Chemnitz velké napětí. Vyvolala ho vražda pětatřicetiletého Němce, kterého měli ubodat dva přistěhovalci. Teď se navíc ukázalo, že jeden z podezřelých se prokazoval falešnými doklady a mohl být už před dvěma lety deportován do Bulharska, kde požádal poprvé o azyl.
31. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: SASKÁ KAMENICE SE PŘIPRAVUJE NA DALŠÍ DEMONSTRACE
31. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: SASKÁ KAMENICE SE PŘIPRAVUJE NA DALŠÍ DEMONSTRACE

reklama

Z vraždy pětatřicetiletého Němce s kubánskými kořeny jsou podezřelí dva žadatelé o azyl. Dvaadvacetiletý Iráčan a třiadvacetiletý Syřan ho měli několikrát bodnou nožem. Zatykač s jejich celými jmény se dokonce dostal na sociální sítě.

Zpravodajský magazín Der Spiegel nyní navíc upozornil na informaci z vyšetřování, že Iráčan měl používat falešné doklady. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky se k celé záležitosti nevyjádřil. Předsedkyně výboru pro vnitřní záležitosti Spolkového sněmu Andrea Lindholzová ale byla o něco sdílnější.

Iráčan mohl být vyhoštění už v roce 2016

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici SWR potvrdila, že si muž obstaral dvojí identitu a že se těmito doklady prokazoval i při dvou cestách do Nizozemska. Správní soud v Chemnitzu upřesnil, že ho bylo možné vyhostit už v roce 2016 do Bulharska, kde byl registrován jako žadatel o azyl.

K jeho vyhoštění v půlroční lhůtě pak patrně nedošlo kvůli tomu, že mezi úřady vázla komunikace. Vedení saské policie tvrdí, že cizinecký úřad neměl správné informace o termínu vrácení Iráčana. Datum se měnilo kvůli soudnímu řízení.

Chemnitz se chystá na rušnou sobotu

V týdnu už vyšlo najevo, že irácký Kurd byl v minulosti trestán. Například pokuty musel zaplatit za držení drog, podvod, poškození věci nebo nebezpečný zásah do silniční dopravy. Navíc v loňském červenci byl uznán vinným z ublížení na zdraví, jelikož několika lidem při hádce v ubytovně pro uprchlíky nastříkal do obličeje pepřový sprej. Soud mu udělil osmiměsíční trest s dvouletý odkladem.

V městě už došlo k několika demonstracím, které byly například namířené i proti uprchlíkům  neněmeckým obyvatelům. A ani víkend nebude o moc klidnější. Policie se totiž připravuje na rušnou sobotu, kdy by se na ohlášených akcích mohlo opět objevit několik tisíc účastníků.

Kvůli tomu bylo přesunuto i fotbalové utkání mezi celky Dynamo Drážďany a Hamburger SV. Zápas. Policie požádala o vyslání posil i z dalších spolkových zemích. K dispozici bude mít i vodní děla

reklama

reklama